Portekiz'in aşırı sağcı Chega partisi Orban'ın Avrupa Parlamentosu'ndaki yeni ittifakına katıldı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Portekiz'deki aşırı sağcı Chega partisi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın Avrupa Parlamentosu'nda kurduğu yeni siyasi ittifak “Avrupa için Yurtseverler”e katıldı.

REKLAM

Portekiz'deki aşırı sağ parti Chega, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın kurduğu yeni aşırı sağ ittifakı “Avrupa için Vatanseverler”e katıldı.

Orban, Avusturya'daki aşırı sağ Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) lideri Herbert Kickl ve Çek Cumhuriyeti eski başbakanı ve ANO 2011 başkanı Andrej Babis ile birlikte Pazar sabahı Viyana'daydı. yeni bir aşırı sağ ittifak, “Yurtsever Manifesto”. “Avrupa İçin Vatanseverler” başlıklı metni imzalayarak harekete hayat verdi.

Haberi duyuran Orban'ın sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Chega'nın lideri bu egemenlikçi koalisyona katılma niyetini açıkladı.”

Bu açıklamadan önce Chega'dan Andre Ventura, hareketin kuruluşunu siyasi bir “alternatif” inşa etmek ve sağı birleştirmek için “tarihi bir fırsat” olarak tanımlamıştı.

Ventura, Orban'ın geçen hafta AB'nin üst düzey yetkililerine verdiği olumsuz oyu kastederek, “Bu grup açıkça Ursula von der Leyen ve Antonio Costa'ya karşı” dedi.

Günlerce süren spekülasyonların ardından “Avrupa Yurtseverleri”nin kurulduğunu duyuran Orban, Viyana'daki sunumda şunları söyledi: “Avrupalıların istediği üç şey var: barış, düzen ve kalkınma.” “Bugün Brüksel elitlerinden aldıkları şey savaş, göç ve durgunluktur.”

İttifak, Avrupa Parlamentosu'nda yeni bir grup oluşturarak etkisini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor. Ancak bunun için en az yedi AB üye ülkesinden 23 Avrupa Parlamentosu üyesi gerekiyor.

Pazartesi gününe kadar Macaristan'da Fidesz-KDNP (11 milletvekili), Çek Cumhuriyeti'nde ANO (7) ve Avusturya'da FPÖ (6) vardı. Fidesz ve ANO şu anda bağımsız olmasa da FPÖ, yakında ayrılmak zorunda kalacak olan aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) grubunun bir parçası.

İttifak; Avrupa Parlamentosu'nun iki üyesi ve Chega'nın da eklenmesiyle Avrupa Parlamentosu'nun 26 üyesine ulaşmış olup, yedi üye ülkenin ihtiyaçlarını karşılamaya bir adım daha yaklaşmıştır.

Partiler, von der Leyen'in 2050 yılına kadar iklim nötrlüğü sağlamayı amaçlayan Avrupa Yeşil Anlaşması'na ve 27 üye devletin tamamı için düzensiz göçmenlerin gelişini yönetmeye yönelik kurallar belirleyen geniş bir reform olan Yeni Göç ve İltica Politikası'na şiddetle karşı çıkıyor.

Ayrıca Ukrayna'ya askeri yardım sağlanmasına karşı çıkan taraflar, Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımlarının etkinliğini sorguluyor ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hükümetiyle yakın ilişkileri sürdürmek istiyor. Ayrıca Avrupa entegrasyonu projesine ve Brüksel ve Lüksemburg'da uluslarüstü kurumlara verilen yetkiye de karşı çıkıyorlar.

16 Temmuz'da yapılacak ilk genel kurul öncesinde Orban'ın yeni ittifakına daha fazla üyenin katılması bekleniyor.

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, şu anda bir siyasi grubu bulunmadığından, oluşan Kimlik ve Demokrasi (ID) grubundan ihraç edilmiş olması nedeniyle ittifaka katılmaya uygun bir aday gibi görünüyor. Partinin içinde aşırı popülist partiler var. Mayıs ayında EP.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir