Tropikal ormanların kaybı azaldı, İsviçre büyüklüğünde orman alanı kaybedildi Analizler

Washington merkezli kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Dünya Kaynakları Enstitüsü'ne bağlı kuruluşun uydu görüntülerine dayanarak yaptığı son analize göre, tropik bölgelerde henüz insan tarafından yok edilmeyen orman kaybının %9 oranında azaldığı belirtiliyor. 2022 ile karşılaştırıldığında.

REKLAM

Global Forest Watch'ın (GFW) yayınladığı rapora göre 2023'te Amazon'daki orman kaybı azalırken, dünya İsviçre büyüklüğünde orman alanını kaybetmeye devam edecek.

Washington merkezli kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Dünya Kaynakları Enstitüsü'ne bağlı kuruluşun uydu görüntülerine dayanarak yaptığı son analize göre, tropik bölgelerde henüz insanlığın yok etmediği orman kaybının yüzde 9 oranında azaldığı belirtiliyor. 2022 ile karşılaştırıldığında.

Ancak Maryland Üniversitesi'ndeki araştırmacıların GFW için yaptığı analizde, yıkımın hala çok yüksek olduğu ve 2023 yılında yaklaşık 37 bin kilometrekarelik birincil tropik ormanın yok edileceğinin altı çizildi. Bu genişlik neredeyse İsviçre yüzeyine tekabül ediyor.

GFW direktörü Mikaela Weisse bir basın toplantısında “Dünya iki adım ileri ve iki adım geri attı” dedi ve Brezilya ve Kolombiya'daki orman kaybındaki azalmaların Kanada gibi diğer ülkelerdeki daha büyük kayıplarla büyük ölçüde dengelendiğini ekledi.

Kanada'da 2022 yılında meydana gelen büyük orman yangınları 80 bin kilometrekarelik bir alanı küle çevirdi. Yıllık ortalamanın üç katı olan bu kayıp, dünyanın başka yerlerindeki orman kayıplarındaki azalmayı da durdurdu.

Weisse ayrıca, geçen yıl dünyadaki en değerli ormanlar olarak kabul edilen tropik birincil ormanların kaybının, Amerika Birleşik Devletleri'nin fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan yıllık emisyonlarının yarısına eşdeğer sera gazı emisyonlarına yol açtığını da sözlerine ekledi.

Orman kaybı nerede azaldı, nerede arttı?

Brezilya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Bolivya, birincil ormanların en fazla kaybına uğradığı tropik ülkeler arasında en üst sıralarda yer aldı. Ancak Brezilya'da yıkımların büyük ölçüde Başkan Luiz Inacio Lula da Silva'nın etkili orman koruma politikaları sayesinde %36 oranında azaldığı gözlemlendi.

Benzer şekilde komşu Kolombiya'da orman tahribatlarında yüzde 49'luk önemli bir azalma görülürken Weisse, Başkan Gustavo Petro'nun orman alanlarına hakim silahlı gruplarla yürüttüğü barış sürecinin bu başarıda kilit rol oynadığını söyledi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 5.000 kilometrekarelik orman alanı yok olmasına rağmen bu miktarın önceki yıllara göre sabit kaldığı görüldü.

İki yıldır birincil orman tahribatında rekor kıran Bolivya, 2023'te de yüzde 27'lik artışla kasvetli grafiğini korumaya devam etti. Hasarın büyük kısmı yeni tarım alanlarının açılmasından ve yangınlardan kaynaklandı.

Ormansızlaşma arttı

İnsanların ormanlık alanları kalıcı olarak tarım gibi diğer kullanımlara dönüştürmesi anlamına gelen ormansızlaşma, 2023 yılında dünya çapında %3,2 arttı.

Dünya Kaynakları Enstitüsü ormanlar direktörü Rod Taylor, 2021'de 140'tan fazla ülkenin on yıl sonuna kadar ormansızlaşmayı sona erdirmeyi taahhüt ettiğini ve bu hedefin her yıl orman tahribatının büyük oranda azaltılmasını gerektirdiğini söyledi.

Taylor, “Küresel ormansızlaşmanın azaltılması söz konusu olduğunda çok uzaktayız ve yanlış yönde ilerliyoruz” dedi.

Brezilya, Endonezya ve Bolivya ormansızlaşmada önde gelen ülkeler olurken, onları Demokratik Kongo Cumhuriyeti takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir