“Bu bayram 35 milyon kişi yollarda olacak!”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün sürmesi nedeniyle 30 ila 35 milyon vatandaşın seyahat etmesini beklediklerini belirterek, bu kapsamda kara, hava ve demiryollarında her türlü tedbiri aldıklarını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne uzatılması nedeniyle vatandaşların yoğun araç trafiğine maruz kalan şehirlerarası yollarda rahat ve güvenli yolculuk yapması için gerekli tedbirlerin alındığını kaydetti. Bakan Uraloğlu, tatilden çıkış ve dönüş günlerinde aynı saatte yola çıkan sürücülerin belirli güzergahlarda yol kapasitesini aşan bir trafik yoğunluğu oluşturacağına dikkat çekerek, sürücüleri kazalardan kaçınmak için aceleci ve telaşlı davranışlardan kaçınmaları konusunda uyardı. Bayram tatilinde özellikle gidiş ve dönüş tarihlerinde trafiğin yüzde 60-70 oranında arttığını hatırlatan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Ramazan Bayramı'nın 9 gün sürmesi nedeniyle 30 ila 35 milyon vatandaşımızın seyahat etmesini bekliyoruz. Bayram coşkusunu hüzne dönüştürmemek için kalabalık olacak sokaklara çok daha dikkatli yaklaşmak gerekiyor.” Bu konuya özellikle hassasiyetle yaklaşmalarını bekliyoruz” dedi.

“TÜM BİRİMLER GÖRÜNÜR OLACAK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sorumluluğundaki 68 bin 680 kilometrelik karayolu ağında vatandaşların güvenli ve konforlu seyahat edebilmesi için her türlü tedbiri aldıklarını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Olası olumsuzluklara karşı 18 bölge müdürlüğü, 122 bölge müdürlüğü bulunuyor. şube başkanları, 15 tünel bakım işletme başkanı ülke geneline yayıldı.'' 25 otoyol bakım işletmesinde ve 16 inşaat, yönetim ve transfer bakım işletmesinde kesintisiz hizmet verilecek. Bayram süresince karayollarına bağlı tüm birimler tetikte olacak. Vatandaşların güvenli seyahati için 7/24 hizmet vereceğiz” dedi.

'FESTİVAL BOYUNCA YOL ÇALIŞMALARI DURDURULACAK'

Tatil döneminde özellikle trafiğin yoğun olduğu yollarda bakım ve onarım çalışmalarına ara verileceğini belirten Uraloğlu, yol bakım çalışmalarının yapıldığı kesimlerde ve yolun fiziki standardının düşük olduğu kesimlerde yol işaretlemelerinin yapıldığını söyledi. Uraloğlu, bir kısmı kapalı bir kısmı çift yönlü trafiğe açık olan bölünmüş yollarda sürücüleri yanıltmamak için trafik işaretlerinin belirlenen standartlara uygunluğunun kontrol edildiğini söyledi. . Amacımız yol kusurlu kazaları önlemektir. Kazaların sıklıkla meydana geldiği yerlerde daha sıkı önlemler alınması için İçişleri Bakanlığı ile de çalıştık. Vatandaşlarımızdan daha dikkatli olmalarını bekliyoruz” dedi.

Vatandaşların yola çıkmadan önce yol durumu hakkında bilgi alması gerektiğini vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımız Karayolları Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan güzergah analiz programını kullanabilecek. Bu program sayesinde kendilerine en uygun güzergah ve yolları öğrenebilecekler. Alternatiflerin yanı sıra kapalı ve inşaat halindekilerin de olduğunu belirten Özgür Alo, “159 numaralı hattan da trafik bilgisi alabiliyorlar” dedi.

'YHT'DE 18 BİN 84 SIRAYI ÇIKACAĞIZ'

Tatil nedeniyle uzun bir tatil dönemini kapsayan 5-15 Nisan tarihleri ​​arasında ana hat ve bölgesel trenlerin yanı sıra ek hızlı tren seferlerinin kapasitesini de artırdıklarını söyleyen Uraloğlu, şöyle konuştu: “5 Nisan'dan itibaren başlayacak ek seferlerle Yüksek Hızlı hatlarda 18 bin 84 koltuk olacak.” Günlük sefer sayısını Ankara-İstanbul hattında 13+13'ten 14+14'e, Konya-İstanbul hattında ise 4+4'ten 5+5'e çıkaracağız. Ayrıca Ankara-Konya hattında Cuma ve Pazar günleri 1+1'den günlük sefer sayısını artıracağız. “Hafta sonu servisi cumartesi günleri de gerçekleştirilecek” dedi.

Yeni hızlı tren seferlerinin tatil dönemi sonrasında da devam edeceğinin müjdesini veren Uraloğlu, şöyle konuştu: “Bugüne kadar yüksek hızlı ve yüksek hızlı trenlerimizle 84 milyon 260 bin civarında yolcu taşıdık.”

'ANA HATLAR VE BÖLGESEL TRENLERE VAGONLAR EKLENECEK'

Bakan Uraloğlu, 5-15 Nisan 2024 tatil döneminde İzmir Mavi Ekspresi ve Doğu Ekspresi gibi büyük bölgesel trenlere otobüs ve yataklı vagonların ekleneceğini kaydederek, şöyle konuştu: “Bunun sonucunda her gün 28 vagon eklenecek. Ana hat ve bölgesel trenlerde toplam 10 gün tatil olacak.”Kapasitede 15 bin 200 koltuk artışı olacak. Böylece demiryollarımıza bayram döneminde toplam 33 bin kişilik ek kapasite kazandırmış olacağız” dedi.

HAVALİMANLARI FESTİVALE HAZIR

Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) Ramazan tatilinde konforlu ve güvenli hava ulaşımı için gerekli tüm hazırlıkları yaptığını vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “DHMİ'nin ilgili tüm birimleri bayram boyunca 24 saat hizmet verecek. Başta İstanbul Havalimanı.” Ülkedeki diğer tüm havalimanlarında trafik sıkışıklığından kaynaklanan sorunlar yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri aldık. Havalimanlarındaki personelimiz vatandaşlarımızın konforlu ve güvenli ulaşımını sağlamak için tüm birimlerle koordineli çalışacak” dedi.

OTOBÜS FİYATLARINDA SIKI KONTROL

Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde oluşabilecek yolcu yoğunluğu nedeniyle vatandaşların otobüs bileti bulmakta sorun yaşamaması için önlem alındığını söyledi. Bu amaçla otobüs firmalarına turistik ulaşımda kullanılan otobüsleri kullanma izni verdiklerini belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızın trafikte sorun yaşamaması için Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğümüz tarafından yolcu taşımacılığında denetimleri artırdık. Ramazan tatilinde otobüs bileti bulup fahiş fiyatlar gibi durumlardan mağdur olmayın.” Korsan taşımacılık yapan, seyahat izni olmadan faaliyet gösteren, yetkisiz yerlere yolcu bırakan veya alan, fahiş fiyatlarla otobüs bileti düzenleyen firmalara idari yaptırım uygulanacaktır. Ayrıca tatil dönemlerinde kara yoluyla seyahat eden yolcu sayısının ciddi oranda artması nedeniyle otobüs firmaları ek ücret uygulayacak. “Biz de seferleri ekleyerek talepleri karşılama talebinde bulunduk” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir