Kripto para düzenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanarak yasalaştı

Kripto paralara ilişkin kabul edilen düzenleme ile Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) kripto para ihraç etme, satma ve dağıtma yetkisi verildi.

REKLAM

Sermaye Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanunda yapılan değişiklikle hizmet sağlayıcılara sermaye zorunluluğu getirildi. Bu durum hem yatırımcıların korunmasını hem de hizmet veren şirketlere bir dizi yaptırım uygulanmasını sağlayacak.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto paraların ihraç, satış, takas ve dağıtımı konusunda yetkilendirildi.

Artık tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak. SPK ayrıca tedbir ve yaptırım uygulama yetkisine de sahip olacak. Konsey, hizmet sağlayıcılar ile müşterileri arasındaki sözleşme şartlarına ilişkin kararlar alabilecek.

Kendilerinin veya başkalarının varlıklarını kötüye kullanan kripto para hizmet sağlayıcısının başkanı, üyeleri ve diğer yönetim kurulu üyeleri için 8 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır.

Dolandırıcılık davranışının zimmete para geçirmenin tespitini önlemek amacıyla gerçekleştirilmesi halinde yazarlar 14 yıldan 20 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek.

Kanunda yapılan değişiklikle, dolandırıcılık ve piyasayı manipüle edici fiillerden dolayı 246 bin liradan 6 milyon liraya kadar idari para cezası öngörülüyor.

Hizmet sağlayıcının borcu müşteriyi endişelendirmeyecek

Kanunun getirdiği düzenlemeyle getirilen “sermaye zorunluluğu”, kripto platformlarını daha güvenilir hale getirecek.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının faaliyet kurma ve başlatma işlemleri için SPK'dan yetki almaları gerekecek.

Kripto para hesabı olan müşterilerin nakit ve kripto varlıkları ile kripto para hizmet sağlayıcılarının borçları nedeniyle haciz, haciz ve tedbir gibi davalar açılamamaktadır.

2021 yılında öğrenilen Thodex davasında, “bilgi işlem sistemlerini, bankaları veya kredi kuruluşlarını araç olarak kullanarak dolandırıcılık” ve “tüccar veya kooperatif yöneticileri tarafından işlenen suçlardan kaynaklanan dolandırıcılık ve varlıkların aklanması” suçlarından iddianame hazırlanmıştı. ve yöneticiler.”

Dosyada kaçak olarak aranan kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, 30 Ağustos 2022'de Arnavutluk'ta yakalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir