Yeni Solana özelliği, tüm web sitelerinde kripto işlemlerinin önünü açıyor

Solana Vakfı, ağ üzerinden paylaşılabilir bir bağlantı aracılığıyla herhangi bir web sitesine bağlanmayı vaat eden yeni bir özellik sunuyor.

Vakıf, 25 Haziran'da yaptığı duyuruda, Solana paylaşımlarının ve blockchain bağlantılarının (veya (flash)) URL görüntüleyebilen herhangi bir web sitesinin Solana işlemi gerçekleştirmesine izin verdiğini duyurdu.

Yeni özellik, paylaşılabilir bir bağlantının Solana eylemi için bir arayüz görüntülemesine olanak tanıyacak. Başka bir deyişle, X'te bir bağlantı paylaştığınızı ve kullanıcıların X web sayfasından ayrılmadan kripto işlemi gerçekleştirmesine olanak tanıdığınızı hayal edin. Bu yeni özellik, kitlesel fonlama, çevrimiçi ticaret ve zincir içi oylama için kullanılabilir.

Kaynak: Solana Vakfı

Dialect'in kurucusu Chris Osborn, “X akışınızdan bir NFT satın alabilir, bir yaratıcıya bahşiş verebilir, para alabilir, oy verebilir, stake edebilir, ticaret yapabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz” dedi. Solana Vakfı sözcüsü Cointelegraph'a verdiği demeçte, Dialect'in, kendi kendine barındırılan ve çatallanabilir geçiş imza siteleri ve yazılım geliştirme kitleri gibi Action'lara güç sağlayan geliştirme araçlarının arkasında olduğunu söyledi.

Bir göz kırpma paylaşımı için web siteleri, sosyal medya platformları ve fiziksel QR kodları kullanılabilir. Solana Vakfı'nın ekosistem mühendisliği başkanı Jon Wong, Solana'daki eylemlerin ve göz kırpmaların herhangi bir web sitesinin veya uygulamanın zincir içi etkileşimler için bir dağıtım noktası haline gelmesine olanak sağladığını açıkladı.

Yetkili DApp'ler

Solana Vakfı'nın yeni özelliğe yönelik güvenlik yol haritası, kullanıcılara eylemler ve flaşlar için cüzdan desteğini etkinleştirme seçeneği sunacak.

Temele göre, bir cüzdan ilk kez farkında olmadığı bir uygulama programlama arayüzünden veya API'den bir işlem çekmeye çalıştığında, kullanıcılar “siteye bağlan” uyarısıyla karşılanacak.

“Site alanı geçmişte cüzdana bağlanmışsa, site alanının güvenilir olma olasılığı daha yüksektir. DApp'lerde olduğu gibi, eylem işlemleri her zaman yürütülmeden önce simüle edilecektir.”

Güvenliği artırmak için Solana; Jupiter, Helium, Truffle, Phantom ve Backpack gibi güvenilir alanlarla çalışır.

Kaynak: Solana Vakfı

Solana 2024'te yükseliyor

Solana ağının etkinliğinde son aylarda bir artış görüldü. Düşük ücretler sayesinde memecoinler ve merkezi olmayan altyapı protokolleri birbiri ardına ortaya çıktı.

Risk sermayesi şirketi Pantera Capital, yakın tarihli bir raporunda Solana'nın Mayıs ayında merkezi olmayan borsalarda yeni hacmin %60'ından fazlasını gördüğünü belirtti.

“Mayıs 2024 itibarıyla Solana, DEX'lerde ortaya çıkan tüm yeni tokenlerin %85'ini oluşturuyordu; bu oran bir önceki yıla göre %50'ydi. Solana tabanlı tokenlardaki bu artış, memecoin faaliyeti nedeniyle perakende yatırımcıların gücünü yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir