Yaklaşan tatiller bana o tehlikeyi hatırlattı! Sıcakların artmasıyla sayıları artıyor… İşte İstanbul'da son durum

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bunaltıcı sıcaklardan bahsederken keneler yeniden gündemde. İnsanlar iklim ısındıkça ortaya çıkan kene tehlikesini merak ediyor.

NTV'de yer alan habere göre; Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) acil servislerde görülmeye başlandı. Anadolu'da kene vakalarının artması, İstanbul'da da benzer bir durumun olup olmadığı sorusunu akıllara getirdi.

Uzmanlar İstanbul'da kenelerin hastalık taşımadığını söylüyor. Ancak kentte kene ve sivrisineklerle mücadele iki ay erken başladı.

Uzmanlar vatandaşlara vücutta kenelerle karşılaşıldığında dikkatli ve dikkatli olmalarını öneriyor. Çünkü ateş, baş dönmesi, kas ağrısı gibi şikayetlerle başlayan hastalık süreci ölümle sonuçlanabiliyor. Uzmanlar kene riskinin olduğu yerlere dikkat edilmesini öneriyor.

“HASTANE ORTAMINDA KENELER ÇIKARILMALI”

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı prof. Dr. Sıla Akhan, kenelerin hastane ortamında çıkarılması gerektiğini vurguladı. “Eğer kendimiz kaldırırsak, hepsini kaldıramayabiliriz.” Akhan, “Orada kırılırsa vücuda giren virüsün artmasına neden olabilir” dedi. Dedi.

Kenenin açık olan her yere yapışabildiğini belirten Akhan, pantolon gibi koruyucu önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

iStock-1310185055

BELEDİYENİN İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI

İstanbul'da hastalık yayan kene ve sivrisineklerle mücadele kapsamında ekipler, 611 personel ile riskli bölgelere ilaçlama yapıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sağlık Daire Başkanı Önder Yüksel Eryiğit, kentte bulunan kenelerin şu anda Kırım Kongo virüsünü taşıyamayacağını söyledi.

Yine de tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Eryiğit, şöyle konuştu: “Kene ihbarı alındıktan sonra o bölgede ilaçlama yapılıyor.” Dedi.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Adana'dan gelip televizyonu taradılar!  İşte başrol oyuncusunun kanlar içinde kaldığı anlarAdana'dan gelip televizyonu taradılar! İşte başrol oyuncusunun kanlar içinde kaldığı anlar
Ekrem İmamoğlu'nun sözleri 31 Mart'tan sonra ilk kez açıklandı! Ekrem İmamoğlu'nun sözleri 31 Mart'tan sonra ilk kez açıklandı!
Adalet Bakanlığı duyurdu!  Adı skandallara karıştı: Hakim GA ihraç edildiAdalet Bakanlığı duyurdu! Adı skandallara karıştı: Hakim GA ihraç edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir