“Terörü bitirmekte kararlıyız” – Son Dakika Haberi

Dışişleri Bakanı Fidan, İzmir'deki temasları kapsamında Kemalpaşa ilçesindeki esnafı ziyaret etti.

Bakan Fidan daha sonra İzmir Ticaret Odası'na giderek “İzmir İş Dünyası Buluşması” etkinliğinde konuştu.

Bakan Fidan, iş dünyasının yürüttüğü faaliyeti çok değerli gördüğünü, dünyanın büyük belirsizlik içinde olduğu bu günlerde istişare ve sağduyuyla hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Fidan, Ege Bölgesi'nin ezelden beri medeniyetin, kültürün, ekonominin, ticaretin ve ulaşımın beşiği olduğunu söyledi. “Genç Cumhuriyetimizin ilk İktisat Kurultayı'nın İzmir'de yapılması bu nedenle tesadüf değildir. Ege'miz her zaman Türk milletinin üretim ve ihracattaki dinamizmini yansıtan bir bölge olmuş, ekonomide her zaman öncü bir bölge olmuştur. Türk markasını dünya çapında tanıtıyoruz.” Dedi.

Fidan, küresel ölçekte girişimcilerin önünü açmanın devletin ana stratejilerinden biri olduğunu anlatarak, bakanlık görevine geldikten sonra bunun temel önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

13 yıl istihbarat teşkilatının başkanlığını yaptıktan sonra göreve geldiğinde yayınlanan ilk genelgenin ekonomiyle ilgili olduğunu kaydeden Fidan, şöyle konuştu:


“Dünyanın her yerinde yatırım yapan iş adamlarımız var. Vatandaşlarımız yaşadıkları ülkelerde gurur verici başarılara imza atıyor. Üstelik birçok eyalette olmayan, vatanına bağlı yurttaşlarımız var. Dönüşümü sağlayacak stratejiler geliştirdik. Bu büyük, eşsiz insan gücünü küresel bir güce dönüştürüyoruz. Bütün bunlar emrinizde. Bunu özellikle dünya çapındaki özel sektör platformları ve kuruluşlarımızla birlikte hayata geçireceğiz. Devlet ve özel sektör olarak hedefimiz bir, hedefimiz bir. Yol ortak: Ülkemizi kalkındırmak, halkımızın refahını artırmak. Ancak günümüzde bir ülkenin küresel ve bölgesel sorunlarla tek başına yüzleşmesinin çok zor olduğu, mümkün olmadığı da bir gerçek. kendisini küresel ölçekte yıkım yaratan savaşların, çatışmaların ve krizlerin merkezinde buluyor, bunu iyi biliyoruz. Her türlü zor koşullara rağmen en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyoruz. İhracatımız tüm zamanların rekorunu kırıyor. sayende. Savunma sektöründe yenilikçi alanlar daha önce görülmemişti. Büyük ilerleme kaydediyoruz. Ancak millet olarak biz de başardıklarımızla asla yetinmeyen bir karaktere sahibiz. Dolayısıyla daha da gelişip büyümek istiyorsak bunu komşularımızla, bölgesel ve küresel ortaklarımızla birlikte başarmalıyız. Ekonomik kalkınmayı bölgemize yayarak, bölgesel refah yaratarak yolumuzda ilerlemeliyiz. Bunu başarmanın tek bir yolu var. Koşullar ne olursa olsun çevremizde barış, güvenlik ve istikrarın hakim olmasını sağlamak. Bu, dış politikamızın temel amaçlarından biridir. Böyle bir sorumluluğu ancak Türkiye gibi büyük ve güçlü devletler üstlenebilir.


“Güvenliğin en büyük tehdidi terördür”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde yürütülen dış politikanın her adımında ve hamlesinde barış ve kalkınma vizyonunun görüldüğünü belirten Fidan, Ukrayna'daki savaşı ve Gazze'deki zulmü sona erdirme çabasında ön saflarda yer aldıklarını vurguladı. Adil ve kalıcı bir barış temelinde.

Balkanlar ve Güney Kafkasya'da bölgesel sahiplenme kültürünü oluşturarak barış ve istikrarın zeminini güçlendirmeye çalıştıklarını belirten Fidan, şöyle konuştu:


“Komşumuz Yunanistan ile ilişkilerimizi olumlu bir gündemle geliştirmeye ve sorunları çözmeye çalışıyoruz. Hiçbir zaman Ege'de, Doğu Akdeniz'de düşmanlık yaratmaya çalışmadık. Ancak hayati önem taşıyan çıkarlarımızı korumaktan da asla kaçınmayacağız. Biz buradayız.” Hem ülkemiz hem de bölgemiz için güvenliğe bağlıyız.” Asıl tehdit terördür. Terör örgütleriyle mücadelemizde görülmemiş bir seviyeye ulaştık. Bu başarının üç temel unsuru var: güçlü siyasi liderlik, ulusal stratejik yeteneklerimiz ve komşularımızla, özellikle de Irak'la yeni ve yapıcı ilişkiler kurma süreci. Geldiğimiz kritik aşamaya gelerek terörü tamamen bitirmek istiyoruz. Biz kararlıyız.


Uygulanmasına büyük destek verdiğimiz Irak Kalkınma Yolu ve Merkezi Koridor gibi projelerle bölgesel ve küresel bağlantıyı güçlendiriyoruz. Enerji güvenliğimizi de garanti ediyoruz. “Böylece ortaklarımızla karşılıklı çıkarların korunmasını ve bölgesel iş birliğini teşvik eden bir anlayışı benimsiyoruz.”

– ABD ve AB ülkeleriyle ekonomik ilişkilerin artırılmasını hedeflemek

Türkiye'nin hedefinin belli olduğunu ve bu hedefe giden stratejilerin sonuç odaklı olduğunu belirten Fidan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başta ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere müttefik ve ortaklarımızın bölgesel barış ve kalkınma çabalarına yapıcı katkılarda bulunmalarını bekliyoruz. Ne yazık ki çoğu durumda bu stratejik yaklaşımı göremiyoruz. Yüzeysel ve gündelik siyasi tartışmalara ve tartışmalara tanık oluyoruz.” Türkiye ile ilgili görüşlerinde hâlâ ön yargılar hakim olabiliyor. ABD “Bahsettiğim önyargılara rağmen AB ülkeleriyle ekonomik ilişkilerimizi artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu noktada ticaret hacmindeki artış ve doğrudan yatırımlar ön plana çıkıyor. Avrupa Birliği ile gümrük birliğini geliştirmek ve vize serbestisini sağlamak için diplomatik çabalarımızı da hızlandırdık.”

Hükümetin İzmir'e yönelik hedeflerinin çok büyük olduğunu vurgulayan Fidan, İzmir'in en gelişmiş enerji ve ulaşım ağlarıyla donatıldığını, bilgi, teknoloji ve inovasyonu ticari başarıya dönüştürdüğünü, tüm pazarlara erişime sahip olduğunu, stratejik küresel stratejilere sahip olduğunu, parlak bir gelecek perspektifi sunduğunu söyledi. gençlere yönelik ve ekonomik bir şehir olduğunun altını çizerek, sosyal kalkınmaya öncülük eden bir dünya şehri inşa etmek istediğimizin altını çizdi.

Toplantıya İzmir Valisi Süleyman Elban, İZTO Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Konak Millet İttifakı belediye başkan adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir AK Parti İl Başkanı Bilal Saygılı ve temsilciler katıldı. iş dünyası. .

Konuşmaların ardından program basına kapalı olarak devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir