Teknolojide çığır açan yenilikler çok yakında

Dijital bir devrime tanık oluyoruz. Gigaworld gün yüzüne çıkıyor ve yakında milyonlarca insan saniyede 1 gigabit internet hızına sahip olacak. Teknoloji yaptığımız her şeyi yeniden tanımlayabilir.

REKLAM

Sürekli çevrimiçi olmak yaşama, çalışma ve oyun oynama şeklimizi değiştiriyor. Basit e-postalardan başlayarak İnternet beklentilerin ötesine geçti.
Pek çok kişinin Gigaworld dediği şeye adım adım yaklaşıyoruz. Milyonlarca insanın saniyede 1 gigabit internet hızına erişebildiği bir dünya.

Yeni nesil kesintisiz yüksek hızlı İnternet, olasılıklar dünyasını daha da çeşitlendiriyor. Bir milyar dolarlık gelecek.

Yayınlanan bir rapor, Gigaworld'ün inovasyon döngüsünün 2025 yılına kadar Avrupa'da 250 milyar Euro ile 660 milyar Euro arasında bir piyasa değerine ulaşacağını öngörüyor.

Önümüzdeki on yılda üç sektör gelişecek. Karma gerçeklik, sanal varlık ve otomatikleştirilmiş yaşam.

Max Doelle'in Londra'da Kazendi adında bir stüdyosu var. Max, Microsoft'un artırılmış gerçekliği bir sonraki seviyeye taşıyan teknolojisi Hololens'i kullanarak karma gerçeklik çözümleri sunuyor.

“Londralı bir emlak müşterisinin verilerini, Hololens'teki sitelerinde pazarladıkları binaları görselleştirmek için sanallaştırıyoruz. Bu teknoloji potansiyel müşterilere bir binanın neye benzediğini göstermek için kullanılır. Hololens, müşteriye bir yapıyı daha detaylı sunmanıza olanak tanır. “Müşteri, altyapıyı keşfetmek ve daha fazla bilgi edinmek için binayı sanal olarak inceliyor.”

“Hololens gibi teknolojilerde karşılaştığımız sınırlamalardan biri de Hololens'in kendi kendine yeten bir cihaz olmasıdır. Bu, Hololens'te gördüğünüz her şeyin aracın kendisi tarafından hesaplandığı anlamına gelir. Çok büyük bir prototip modeli veya birden fazla modeli aynı anda göstermek mümkün değildir. Aksi halde sistem çökmeye başlayacaktır. Herkes yüksek gigabaytlık bir İnternet bağlantısına erişebilirse, bilgi işlem deneyimi için verileri cihaza aktarabiliriz. Bu temel olarak sınırsız internet içeriğine erişim sağlıyor.”

Philips Hastane Ev programının yöneticisiyle röportaj yapmak için Madrid, İspanya'yı ziyaret ettik. Sağlık kurumunun ana cihazlarından biri olan teletıp, hastaların evden çıkmadan doktor veya hemşire ile görüşerek muayene olmalarını sağlayan bir tablettir.

Dr. Cristina Bescos: Doktorlar verileri her gün takip edebiliyor ve herhangi bir kötüleşme belirtisine karşı çok daha erken harekete geçebiliyor. Verimliliği daha da artırıyoruz. Günde 200'e kadar hastayı muayene edebiliyoruz. İşletmeler için acil durum ve giriş maliyetleri özellikle azalır. Hasta açısından gereksiz ziyaretler ortadan kalkar. “Durumlarının sorumluluğunu alan hastalar kontrol altında kalır.”

Bu, sağlık hizmetlerinde oyunun kurallarını değiştirebilecek yeniliklerin sadece başlangıcı.

Dr. Cristina Bescos: “Her şey daha taşınabilir ve giyilebilir hale geliyor. Hayatımızın tamamen teknolojiyle iç içe olduğunu göreceğiz. “Evlerimizde ve etrafımızda farkında olmadan izlenecek ve kontrol edilecektir.”

Leeds Üniversitesi, Birleşik Krallık'taki dört üniversiteyle birlikte 2050 yılına kadar “kendi kendini onaran şehirler” yaratmak için öncü bir proje yürütüyor. Bu fikir, yol onarım çalışmalarını azaltmak ve paradan tasarruf etmek için ortaya çıktı. Sokak lambalarını değiştirmek, sokaklardaki çukurları onarmak gibi görevleri yerine getirecek robotlar ve drone'lar geliştiriyorlar.

Dr. Raul Fuentes: “Milimetrelik bir kusuru tespit edebilen ve sorun daha da kötüleşmeden çözüm sunabilen robotlar yapmak istiyoruz.
Leeds gibi bir yeri korumak için muhtemelen binlerce robota ihtiyacımız olacak. Bunların hepsi bir kontrol merkezine veya aralarında bir tür bağlantıya bağlanacak. Bu bağlantı ve iletişimin gerçekleşebilmesi için yüksek internet hızına ihtiyaç vardır. Gigaworld'ün devreye gireceği ve etkili olmaya başlayacağı yer burası.”

Belçika'nın Brüksel kentinde tanıştığımız ve Gigaworld'ün dönüştürücü olacağına inanan ekonomi uzmanı Gregory Pankert, bize devrimin sadece hızdan ibaret olmadığını hatırlattı. Kamu politikaları ve düzenlemeleri bu devrimi hızlandırabilir veya yavaşlatabilir.

Gregory Pankert: “Siyasetçilerin Gigaworld'ün inovasyon döngüsünü hızlandırma ve destekleme konusunda hayati bir rolü var. Ancak siyasetçiler neyin yapılması gerektiğine, hangi kuralların uygulanacağına karar vermemeli. Çünkü bu tür müdahaleler yenilikleri yok ediyor.”

İnovasyon döngüsü iyi çalışırsa teknoloji daha da ileriye gidebilir. Gelecek, hayalini kurduğumuz dünyaya hamile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir