Sağlık Bakanı Koca'nın “fenilketonüri” hastalığına ilişkin açıklaması.

genişletmek

KAYNAK DHA

Bakan Koca, 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü dolayısıyla sosyal medya paylaşımında hastalığın detaylarına ilişkin bilgi verdi. PKU'nun kalıtsal bir metabolik hastalık olduğunu belirten Koca, şöyle konuştu: “Bu hastalıkta proteinin yapı taşı olan fenilalanin vücutta dönüştürülemiyor, kanda birikiyor ve teşhis edilmediği takdirde beyinde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabiliyor. Erken teşhis edilip erken tedavi edildiğinde ciddi zeka geriliğine yol açabilir. Ancak erken teşhis edilen çocukların yeterli beslenmeyle sağlıklı bir yaşam sürmeleri de en büyük öneme sahiptir. Sonraki aylarda semptom, çocuğun zihinsel ve gelişimsel gecikmesidir, “kollar ve başlıklar, nöbetler, cilt döküntüleri, küf kokusu hastalığın diğer semptomlarıdır” dedi.

Bakan Koca, İsviçre'de mevkidaşlarıyla görüştü

'TARAMA MUAYENESİ TOPUKTAN ALINAN BAZI KAN DAMLALARIYLA YAPILIYOR'

Bakan Koca, çocukların yüzde 60'ında ebeveynlerine göre daha açık saç, göz ve ten rengine sahip olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz hastalığın en yaygın görüldüğü ülkelerin başında geliyor. Hastalığın ülkemizde görülme sıklığının yüksek olmasının sebepleri arasında akraba evliliklerinin de yüksek olması yer alıyor. Doğması beklenen çocuk sayısına bağlı olarak 200 -250 Yenidoğan Tarama Programı kapsamında her yıl yeni fenilketonüri vakaları eklenmektedir. Fenilketonüri tarama testi bebeğin topuğundan alınan birkaç damladan oluşmakta ve bu sayede yenidoğan tarama testi olan çocuklarımızın tedaviye erken erişimi sağlanmaktadır. Fenilketonürili çocuğu olan ailelere, bu hastalıktan etkilenen yetişkinlerin her zaman yanında olduğumuzu hatırlatmak isterim. Çocuk sahibi olacak ve çocuklarının yaşayabileceği aileler için yenidoğan tarama programımızın önemini bir kez daha hatırlatmak isterim. Daha sağlıklı yaşamlar doğumdan hemen sonra alınabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir