Paris Olimpiyatları'na 14 Rus ve 11 Belaruslu sporcu tarafsız statüyle katılacak

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

IOC, ilk tur kararlarında 14 Rus sporcu ve 11 Belaruslu sporcunun Paris Olimpiyatları'nda tarafsız statüyle yarışmasına izin verdi.

REKLAM

Cumartesi günkü Olimpiyatlarda yarışan sporcuların Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini destekleyip desteklemediğini değerlendiren Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) heyeti, 14 Rus ve 11 Belaruslu sporcunun tarafsız statüde yarışmasına onay verdi.

Tenis, yüzme ve judo dışında beş spor dalında yarışacak sporcuların Rusya ve Belarus'taki askeri veya devlet güvenlik teşkilatlarına bağlı spor kulüpleriyle bağlantılı olup olmadığı tartışılıyor.

Öncelikle bisiklet, jimnastik, tekvando, halter ve güreş değerlendirildi. Diğer spor dallarında yarışan sporcuların listeleri ise birkaç gün içinde yayınlanacak.

Cumartesi günü onaylanan sporcular arasında Olimpiyat erkekler trambolin şampiyonu Belaruslu Ivan Litvinovich ve Grand Tour olarak adlandırılan yarışlarda kariyerinde üç kez ilk 10'a giren Rus bisikletçi Aleksandr Vlasov da yer alıyor.

26 Temmuz-11 Ağustos tarihleri ​​arasında düzenlenecek olimpiyatlara kaç Rus sporcunun katılacağı henüz belli değil.

Rus takımının üç yıl önce Tokyo'da Vladislav Larin ve Maksim Khramtsov ile sekiz altın madalyadan ikisini kazandığı tekvando dalında IOC tarafından hiçbir sporcu onaylanmadı.

IOC yaptığı açıklamada, “Bazı spor dallarında uygun sporcuların sayısı beklenen kotadan daha düşük olabilir” dedi.

Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya ve Belarus, Paris Olimpiyatları'nda takım sporlarından men edildi.

Rus ve Belarus pasaportuna sahip bireysel sporcular, diğer birçok spor dalındaki eleme müsabakalarında tarafsız olarak yarışabilir ve ardından Olimpiyatlara katılmak için başvuruda bulunabilir.

Ukraynalı Olimpiyat madalyalı sporcular ve Başkan Vladimir Zelenskiy, IOC ve spor liderlerini tüm Ruslara genel bir yasak uygulamaya çağırdı. Atletizmden sonra futbolda FIFA ve UEFA, Şubat 2022'de başlayan işgalden birkaç gün sonra Rus takımlarının uluslararası maçlardan men edilmesini kararlaştırdı.

Tarafsız statü kazanmak için iki aşamalı inceleme süreci, önce sporun yönetim organlarından, ardından Spor Tahkim Mahkemesi'ne itirazda bulunulmadan önce IOC'den geçiyor.

Sporculara getirilen diğer koşullar arasında, Fransız kısaltması AIN ile, Rus bayrağı olmadan ve kırmızı, beyaz ve mavi renkleri içermeyen formalarla “Nötr Bireysel Sporcular” olarak yarışmalar yer alıyor.

Rus marşının da oyunlardan men edilmesi kararlaştırıldı. Bunların yerini IOC'nin sipariş ettiği müzik almıştır ve kazanılan madalyalar hiçbir tabloya dahil edilmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir