O ülkede ırkçı söylem uyandırdı: Türklere hakaret etti!

Aşırı sağcı siyasetçi Andre Ventura'nın dün Portekiz parlamentosunda söylediği sözler ülkede şok yarattı. Chega partisi lideri Andre Ventura, Portekiz'in bu hafta hükümet tarafından duyurulan yeni Lizbon havaalanını 10 yıldan daha kısa bir sürede inşa edebilmesi gerektiğini söyledi.

BU SÖZLERLE TÜRKLERİ HEDEF ALDI

Sözcü TV'nin haberine göre Ventura, “İstanbul Havalimanı beş yıl içinde inşa edildi ve hizmete açıldı” diyerek şu yorumu yaptı: “Türkler dünyanın en çalışkan halkı olarak bilinmiyor.”

Sol parti milletvekilleri bu sözlerin ırkçı olduğunu ve parlamentoda yeri olmadığını söyleyerek, parlamento başkanı Jose Pedro Aguiar-Branco'ya bunları kınaması çağrısında bulundu.

İfade hakkı tartışması alevlendi

Ancak iktidardaki merkez sağ Sosyal Demokratlardan Aguiar-Branco, milletvekillerinin kendilerini ifade etme hakkına sahip olduğunu ve onları sansürlemeyeceklerini söyledi.

Sosyalist milletvekili Alexandra Leitao daha sonra parlamento tartışması sırasında Aguiar-Branco'ya politikacıların “belirli bir ırk veya etnik köken diğerlerinden daha aptal, daha tembel veya daha az değerlidir” demesine izin verip vermeyeceğini sordu.

Aguiar-Branco, “Bence bunu söyleyebilirler. İfade özgürlüğü Anayasa'da güvence altına alınmıştır.” dedi. “Burada (parlamentoda) yapılan siyasi konuşmanın hükmünü sandıkta halk verecektir” dedi.

KARİSTİ PARLAMENTOSU

Livre'den Isabel Mendes Lopes, parlamentoda yapılan yorumların insanların hayatları üzerinde doğrudan sonuçlar doğurabileceğini söyledi ve şu yorumu yaptı: “Irkçılık bir suçtur.”

Popülist ve göçmen karşıtı Chega, Mart ayında yapılan genel seçimlerde parlamentodaki temsilini dört katına çıkararak 50 milletvekiline çıkaran Portekiz'in üçüncü büyük siyasi partisi.

Ventura, 2020 yılında Romanlara yönelik ayrımcı ifadeler nedeniyle para cezasına çarptırıldı ve ayrıca siyahi bir milletvekili hakkında yaptığı yorumlar nedeniyle de mahkum edildi.

2020'de Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan ve birçok ülkeye yayılan Black Lives Matter hareketinin zirvesinde, ırkçılığın bir sorun olduğunu inkar etmek için Portekiz'de bir gösteri düzenledi.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Afganistan'da sel yine etkili oldu: 50 ölüAfganistan'da sel yine etkili oldu: 50 ölü
Bir kişi daha tutuklandıBir kişi daha tutuklandı
MHP lideri Bahçeli: MHP lideri Bahçeli: “Başları ezilmeli”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir