NASA'nın Ingenuity aracı son kez Mars'a uçtu: Arızalı robot helikopter artık uçamıyor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ingenuity adı verilen 1,8 kilogramlık helikopterin kanatlarındaki hasar nedeniyle artık uçamayacağını duyurdu.

REKLAM

Yetkililer, kontrolörlerle temas devam etse de robot helikopterin 85 milyon dolarlık görevinin resmi olarak sona erdiğini ve Ingenuity'nin 18 Ocak'ta son kez Mars'a uçacağını duyurdu.

NASA'dan Lori Glaze, “Bu günün kaçınılmaz olduğunu bilmek, görevin sonunu duyurmayı kolaylaştırmıyor. (Ingenuity'nin) beklentilerin çok ötesine geçtiğini söylemek yetersiz bir ifade olacaktır” dedi. dedi.

Son uçuşundan görüntüler, iniş sırasında bir veya daha fazla rotor kanadının hasar gördüğünü ve yüzeye çarpmış olabileceğini gösterdi. NASA'ya göre kanatlar artık kullanılamıyor.

Bu küçük helikopter, 18 Ocak'taki son uçuşunda 12 metreye yükseldi ve alçalmadan önce birkaç saniye havada kaldı.

Helikopter yerden 1 metre yüksekteyken iletişim kesildi. İletişim yeniden kurulduğunda hasar doğrulandı.

Başlangıçta kısa süreli bir tanıtım ürünü olarak tasarlanan Ingenuity, üç yıl içinde Mars'a 72 uçuş gerçekleştirdi.

İki saatten fazla uçuş yaparak 18 kilometre yol kat etti. NASA'ya göre bu, beklenenden 14 kat daha fazla mesafe anlamına geliyor.

Ingenuity, 2021 yılında NASA'nın Perseverance keşif aracıyla Mars'a indi. Bu küçük helikopter, gezici için bir keşif aracı görevi gördü ve ince Mars atmosferinde motorlu uçuşun mümkün olduğunu gösterdi.

Ingenuity'nin başarısı, NASA'nın 2022'de Mars'a yapılacak gelecekteki bir görev için iki mini helikopter eklemesine yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir