Mimar öldüğünde gizem 141 yıl boyunca çözülemedi.

Dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alan İspanya'nın Barselona kentine gelen turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden biridir.Kutsal AileMuhteşem görünümünün yanı sıra turnaların gölgesinde yer alması nedeniyle de dikkat çekmektedir.

MİMAR TREN ALTINDA İŞİNE BAKIYOR

'sonsuz kilise'olarak bilinir'Kutsal Aileİnşaatı 1882 yılında halkın yardımıyla başladı.

Mimar Antoni Gaudi başyapıtına '' adını verdiKutsal AileGörkemli bir yapı olmasını isteyerek tasarımlarında karmaşık mimariyi kullanmıştır. Katalonya'nın önemli eserlerini tasarlayan mimar Antoni Gaudí, 7 Haziran 1926'da 73 yaşındayken eserini önden izlemeye çalışırken trenin çarpması sonucu hayatını kaybetti. Mimar Antoni Gaudi Sagrada Familia'ya gömülürken, projenin mimari gizemi 141 yıl boyunca çözülemedi.

VİNÇLERİN GÖLGESİNDE ZİYARET EDİLDİ

Dünyanın en iyi mimarları, mimar Antoni Gaudi'nin gizemli çizimlerini çözüp La Sagrada Familia'yı tamamlamak için yıllardır proje üzerinde çalışıyor. 141 yıl sonra projenin inşaatı hâlâ devam ediyor. Milyonlarca insan turnaların bulunduğu La Sagrada Familia'yı görmek için Barselona'yı ziyaret ediyor.
Dört kulesinin tamamlanması için çalışmaların devam ettiği Sagrada Familia'da her şey planlandığı gibi giderse kilisenin inşaatı 2026 yılında tamamlanacak. Sagrada Familia, 172,5 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kilisesi olacak. Binanın tamamlanan ilk bölümü olan ve doğrudan Gaudi'nin etkilerini taşıyan İsa'nın Doğuşu Cephesi, Gaudi'nin Barselona'daki diğer altı binasıyla birlikte UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

“TARİHE ÇOK ÖNEM VERDİLER”

Sagrada Familia'yı görmek için Kocaeli'den İspanya'ya giden Mehmet Ali Kaşka, şunları söyledi: “Barselona'ya turistik amaçla geldik, çok güzel ve canlı bir şehir. Yine tarihi olay örgüsüne büyük önem verildi. Kırılmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Katedrallerde çok sayıda güvenlik önlemi var. Herhangi bir yere girdiğinizde bir arayış yoktur ama katedrallere girdiğinizde bir arayış vardır. Bu da tarihe ne kadar önem verdiklerinin göstergesidir. La Sagrada Familia'yı gördük. Çok güzel bir yer, örneğini bulmak çok zor. Bitmemiş bir hikaye var” dedi.

İnşaatın Gaudi'nin ölümünün yüzüncü yılı olan 2026'da tamamlanması bekleniyor. Aynı yıl UNESCO Dünya Mimarlık Başkenti olacak Barselona, ​​Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA) Kongresi'ne ev sahipliği yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir