Milyar Dolarlık Bitcoin ve Ether Seçeneklerine Geri Sayım

Toplam 2,4 milyar dolar değerindeki Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) opsiyon sözleşmelerinin süresi 3 Mayıs'ta dolacak. Bu durum piyasalarda daha fazla dalgalanmaya neden olabilir.

Bitcoin opsiyon sözleşmesi, yatırımcıların Bitcoin'in kendisine sahip olmadan Bitcoin fiyat hareketleri hakkında tahminlerde bulunmasına olanak tanıyan bir türev sözleşmedir.

İki tür vardır: alım opsiyonları ve satım opsiyonları. Alım seçenekleri yatırımcılara belirli bir tarihten önce belirli bir fiyattan kripto para satın alma hakkı verir. Put opsiyonları ise yatırımcılara vade tarihinden önce kripto para birimini belirli bir fiyattan satma hakkı veriyor.

Yatırımcılar genellikle piyasanın genel sağlığını ölçmek için bir ölçüm olarak satım/alma oranını kullanır. Yatırımcıların satım opsiyonlarından daha fazla satım opsiyonu satın alması durumunda bu düşüş sinyali olarak kabul edilirken, yatırımcıların satım opsiyonlarından daha fazla alım opsiyonu satın alması durumunda piyasa duyarlılığı yükseliş olarak kabul edilir.

0,7'nin altındaki bir alım-satım oranı yükseliş göstergesi olarak kabul edilirken, 1'in üzerindeki bir alım-satım oranı düşüş eğilimi göstergesi olarak kabul edilir.

1,39 milyar dolar değerindeki toplam 23.367 Bitcoin sözleşmesinin süresi 3 Mayıs'ta dolacak. Deribit borsasından elde edilen veriler, Bitcoin opsiyon sözleşmeleri için satım/alma oranının şu anda 0,5 seviyesinde olduğunu ve en yüksek devrilme noktasının 61.000 dolar olduğunu ortaya koyuyor. Maksimum kritik nokta, varlığın en fazla sayıda sahip için mali kayıplara neden olacağı fiyatı ifade eder.

Bitcoin Opsiyonlarının Sona Ermesi. Kaynak: Deribit

Aynı şekilde, nominal değeri 1 milyar dolar olan toplam 334.248 Ether sözleşmesinin Cuma günü sona ermesi bekleniyor. Süresi dolan bu sözleşmelerin çağrıya çağırma oranı 0,37 ve maksimum kritik nokta 3.000$'dır.

Ether seçeneklerinin süresi dolmak üzere. Kaynak türetme

Tarihsel olarak, opsiyon sözleşmelerinin sona ermesinin ardından kripto para spot piyasasında kısa vadeli fiyat dalgalanmalarının yaşandığı biliniyor. Bitcoin ve Ether son haftalarda aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kaldı.

BTC'nin fiyatı, halvingden sonra neredeyse %20'lik bir haftalık düzeltmeyle 60.000 doların altına düştü. Ether’in fiyatı da 2.900 doların altına düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir