Kripto para piyasasında bugün ne oldu?

10 yıldır atıl durumda olan 687 BTC'yi içeren cüzdan uyandı. Bitcoin, Ocak 2009'daki lansmanından tam 15 yıl, dört ay ve dört gün sonra milyarıncı işlemini tamamladı. Öte yandan, kripto para sektöründeki risk sermayesi ilk çeyrekte keskin bir artış göstererek art arda üç çeyrek boyunca düştü.

BTC balinası 10 yıl sonra faaliyete geçti

Satoshi Nakamoto'nun hala aktif olduğu dönemde atıl durumda olan Bitcoin adresi 10 yıl sonra yeniden uyandı. 687 BTC (43,9 milyon dolar) içeren Bitcoin cüzdanı, 6 Mayıs'ta varlıklarını iki farklı cüzdana aktardı.

Cüzdan ilk olarak 625,43 Bitcoin'i (BTC) bc1qky ile başlayan bir adrese, kalan 61,9 BTC'yi ise bc1qdc'ye aktardı. Fonların çok eski cüzdanlardan, özellikle de Satoshi dönemine ait olanlardan hareketi, kripto topluluğunda sıklıkla merak uyandırıyor.

“Satoshi dönemi” terimi, Bitcoin'in yaratılmasından sonraki, kurucusunun Nakamoto takma adı altında forumlarda çevrimiçi olarak aktif olduğu ilk günleri ifade eder. Bazı Satoshi dönemi cüzdanlarının genellikle Satoshi'nin kendisiyle bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Fortune tarafından hazırlanan bir rapora göre, toplam 1,75 milyon Bitcoin cüzdanı on yılı aşkın bir süredir hareketsiz durumda. Bu portföylerin çoğu, BTC fiyatının çift haneli seviyelerde işlem gördüğü sırada satın alındığı tahmin edilen, şu anda milyonlarca değerindeki önemli BTC varlıklarını içeriyor.

Bu hareketsiz cüzdanlar, bugünkü fiyatla yaklaşık 121 milyar dolar değerinde olan 1.798.681 Bitcoin içeriyor.

Bitcoin ağı bir milyar işleme ulaştı

Bitcoin ağı, kuruluşundan 15 yıl sonra ağ için önemli bir kilometre taşı olan milyarıncı işlemini tamamladı.

Clark Moody'nin Bitcoin kontrol paneli, 5 Mayıs 09:34 UTC'de 842.241 blokta çıkarılan 1.000.000.000 işlem numarasına ulaşıldığını ortaya çıkardı.

Bu olay, Bitcoin'in (BTC) mucidi Satoshi Nakamoto'nun 3 Ocak 2009'da ağın ilk bloğunu çıkarmasından 15 yıl, dört ay ve dört gün sonra gerçekleşti.

Bitcoin ağının 5.603 günlük varlığı boyunca günde ortalama 178.475 işlem gerçekleştirildi.

Risk sermayedarları kripto para birimlerine akın ediyor

Kripto girişimlerine yapılan risk sermayesi yatırımları, boğa piyasasına paralel olarak fonlamanın artmasıyla ilk çeyrekte önemli ölçüde arttı.

Galaxy Research'e göre risk sermayedarları Ocak ve Mart ayları arasında blockchain ve kripto para girişimlerine %29 artışla 2,49 milyar dolar yatırım yaptı. Toplam 603 operasyon finanse edildi. Sermaye artışı art arda üç çeyrekte yaşanan düşüşün ardından geldi.

“Bu, hem yatırılan sermayede hem de işlem sayısında son 3 çeyrekteki ilk artıştı; bu belki de 2023'ün 4. çeyreğinin 'düşük' olacağını gösteriyor, ancak üç aylık artışların devam etmesi ve daha önemli bir artış önümüzdeki çeyreklerde bunu doğrulayacak, “raporda yazıyor. gerçekleşti.

Altyapı girişimleri, EigenLayer'in 100 milyon dolarlık finansman turunun öncülüğünde toplanan toplam sermayenin %24'ünü oluşturdu. Web3 şirketleri, toplanan toplam sermayenin %31'ini aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir