İtalya'da ana muhalefet Başbakan Meloni'nin anayasa reformlarına karşı birleşti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İtalya'da anayasa reformları kapsamında sunulan sağcı hükümet koalisyonunun başbakanının doğrudan seçilmesi önerisi Senato tarafından onaylandı ve bölgesel hükümetlere daha fazla özerklik tanıyan yasa tasarısı yasalaştı.

REKLAM

İtalya'nın sağcı koalisyon hükümetinin, başkanlık sistemine geçiş de dahil olmak üzere bir dizi anayasa reformu teklifi kapsamında önerdiği “özerklik projesi”, çarşamba günü parlamentonun alt meclisi olan Temsilciler Meclisi tarafından kabul edildi. Kısa bir süre sonra, İtalya'nın ana muhalefet partileri nadir görülen bir birlik gösterisiyle reformlara karşı güçlerini birleştirdi.

İtalya Demokrat Partisi'nin lideri Elly Schlein, Salı günü Roma'nın merkezinde sahneye çıktığında kalabalığa bağırdı: “Artık bölünme yok!” Dedi. Ancak ara sıra protesto olarak başlayan bu eylem, Meloni hükümetine karşı yeni bir siyasi strateji belirleyebilir.

Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon, İtalyan Anayasasının iddialı bir revizyonunu temsil eden iki önemli reformu hayata geçirmek istiyor. Bunlardan biri, daha önce yalnızca İsrail'de denenmiş iddialı bir proje olan İtalya başbakanının doğrudan seçilmesidir. Salı günü Parlamentonun üst meclisi olan Senato bu öneriyi kabul etti.

Diğeri ise ülkenin bölgesel yönetimlerine daha fazla özerklik verilmesini öngören “bölgelerin farklılaştırılmış özerkliğine ilişkin yasa teklifi”. Tartışmalı tasarıya ilişkin 13 Haziran'da Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylama sırasında kavga çıktı ve muhalefetteki Beş Yıldız Hareketi (M5S) Milletvekili Leonardo Donno, bayrağı kaldırdıktan sonra yumruklandı.

Her iki öneriye de karşı çıkan M5S lideri Giuseppe Conte, muhalefetin birleşik protestosunu iktidardaki çoğunluğa verilecek “en iyi tepki” olarak nitelendirdi.

Yetki devri soruları gündeme getiriyor

Yetkilerin bölgesel hükümetlere devredilmesini içeren reform, kuzeydeki bazı kalelerinde desteğini yeniden kazanmaya çalışan Matteo Salvini'nin aşırı sağ partisi Lig'in önemli önerilerinden biriydi.

Yasa yalnızca parlamentoda tartışmalara yol açmakla kalmadı, aynı zamanda ülkenin zengin kuzeyi ile yoksul güneyi arasındaki uçurumu genişleteceği için daha geniş eleştirilere de maruz kaldı.

Ancak Salı günü gösteri düzenleyenler, Meloni'nin “tüm reformların anası” olarak adlandırdığı yasanın diğerlerine göre daha endişe verici olduğunu söylüyor. Başbakanın doğrudan seçilmesi Senato onayını aldı ve yasalaşma yolunda belirsiz bir yolda bulunuyor.

Kalabalıktan bir kadın, “İtalya Başbakanının doğrudan seçilmesine ilişkin reform kabul edilemez” dedi. Bazı protestocular İtalya'daki muhalefet partilerine desteklerini ifade etti.

Meloni hükümeti önerilen anayasa değişikliklerinin hükümeti istikrara kavuşturmanın, başbakanın rolünü güçlendirmenin ve İtalyanlara ülkelerini kimin yöneteceği konusunda daha fazla söz hakkı vermenin bir yolu olduğunu savunuyor.

Bazı parlamenterler reformun istenen sonuçları getireceğinden şüphe ederken, diğerleri hem İtalyan Parlamentosu'nun hem de İtalya Cumhurbaşkanı'nın rolünün azalması riski konusunda uyarıda bulunuyor.

Bir başbakanın doğrudan seçilmesi alışılmadık bir durum. İsrail 1990'larda böyle bir sistemi hayata geçirmeye çalıştı ve başarısız oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir