İslam İşbirliği Teşkilatı, Bahamalar'ın Filistin Devleti'ni tanıma kararını memnuniyetle karşıladı

İslam İşbirliği Teşkilatı, Bahamalar'ın Filistin Devleti'ni tanıma kararına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “önemli” olarak nitelendirilen bu adımın, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına uygun olduğu ve Filistin halkının meşru haklarının teyit edilmesine ve haklı davalarının desteklenmesine yardımcı olacağı vurgulandı.

İslam İşbirliği Teşkilatı açıklamasında, İsrail'in, Kudüs şehri de dahil olmak üzere 1967'den bu yana işgal ettiği Filistin topraklarındaki sömürgeci işgaline son verilmesi ve Filistin halkının adalet ve özgürlüğünün sağlanması yönündeki uluslararası çabaları destekleyen bu tür tutumların takdirle karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, bölgede barış ve istikrarın iki devlet temelinde sağlanmasına yönelik uluslararası çabaların desteklenmesi amacıyla, dünyada henüz Filistin Devleti'ni tanımayan tüm ülkelere, Filistin Devleti'ni tanıma çağrısını yineledi. Çözüm vizyonu ve ilgili kararların uluslararası meşruiyeti.

Bahamalar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bahamalar'ın iki devletli çözümü desteklediği ve Filistin'i resmi olarak devlet olarak tanıdığı belirtiliyor.

Barbados ve Jamaika da Nisan ayında Filistin'i bir devlet olarak tanıma konusunda anlaştılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir