Husiler: ABD ve İngiltere Hudeyde şehrine 10 saldırı düzenledi – Son Dakika Dünya Haberleri

Husi bağlantılı el-Mesirah TV kanalının haberinde, ABD ve İngiltere'nin Hudeyde Uluslararası Havalimanı'nı 6 hava saldırısıyla hedef aldığı belirtildi.

ABD ve İngiltere'nin Kızıldeniz'deki Yemen'in Kamaran adasına 4 hava saldırısı düzenlediği belirtilmesine rağmen saldırı ve sonuçları hakkında detaylı bilgi verilmedi.

KIZILDENİZ'DE DURUM

Yemen'de İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023'ten bu yana İsrail şirketlerine bağlı olduğunu söyledikleri Yemen açıklarında ticari gemilere el koyuyor, bazılarına insansız hava araçları mürettebatıyla saldırıyor. füzeler.

Husilerin eylemleri nedeniyle birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticaretinin güvenliğinin sağlanması gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te Husi güçlerine karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” kurulduğunu duyurdu. tehlikede.

ABD ve İngiltere'nin Yemen'de kontrolleri altındaki bölgelere yönelik saldırılarının ardından Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacaklarını açıkladı.

Hudeyde, uzun bir kıyı şeridine sahip olmasının yanı sıra uluslararası havaalanı ve 3 hayati limanıyla Yemen'in en önemli vilayetlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir