Güney Kore, Çin ve Japonya liderlerinin buluştuğu füze krizi zirvesi

Güney Kore, Çin ve Japonya'nın liderleri, ülkelerinin dört yılı aşkın süredir ilk üçlü toplantısında Seul'de bir araya geldi. Toplantı öncesinde Kuzey Kore, görünüşe göre ikinci askeri casus uydusunu taşıyan bir roket fırlatma planlarını duyurdu.

REKLAM

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Çin Başbakanı Li Qiang, Seul zirvesinde Asyalı komşular arasında daha fazla işbirliği çağrısında bulundu.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Yoon, Kuzey Kore'nin fırlatması beklenen casus uyduya karşı uluslararası tepkinin güçlü olması çağrısında bulunurken, Kishida da Pyongyang'a bu planı durdurma çağrısında bulundu.

Zirvenin “yeni bir başlangıcı” temsil ettiğini belirten Li, şunları söyledi: “Bu yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olarak birlikte çalışan üç ülkemizin, karmaşık küresel krizler ve jeopolitik çatışmalar karşısında bilgelik ve güç toplayacağını umuyorum. ve uluslararası toplumda barış ve refaha katkıda bulunmak için güçlerimizi birleştirelim.”

Zirveden kısa bir süre önce Kuzey Kore, Japon sahil güvenliğine yaklaşan bir uydu fırlatma konusunda bilgi verdi.

Yoon, “Balistik füze teknolojisinin kullanıldığı herhangi bir fırlatma, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını doğrudan ihlal edecek, bölgesel ve küresel barış ve istikrarı baltalayacaktır. Kuzey Kore, uluslararası toplumun uyarılarına rağmen füze fırlatırsa, uluslararası toplumun kararlı bir şekilde karşılık vermesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Kishida, toplantıya başlamadan önce Kuzey Kore'ye “fırlatmayı durdurması” çağrısında bulundu.

Birçok Birleşmiş Milletler kararı, Kuzey Kore'nin balistik teknolojiyi kullanarak testler yapmasını yasaklıyor.

Analistler, uzaya fırlatma yetenekleri ile balistik füze gelişimi arasında önemli bir teknolojik örtüşme olduğunu söylüyor.

Kuzey Kore'nin ana ticaret ortağı ve önemli bir diplomatik müttefiki olan Çin, daha önce Pyongyang'ın silah testleri nedeniyle kınanmasına direnmiş, bunun yerine ABD-Güney Kore ortak tatbikatlarını artan gerilim nedeniyle eleştirmişti.

“Lansman olmayacak gibi görünüyor”

Uzmanlar, Pyongyang'ın nükleer tehditleri ve Rusya ile artan ilişkiler gibi kilit konulardaki farklı pozisyonları nedeniyle üç ülkenin çetrefilli jeopolitik konularda fikir birliğine varmasının zor olacağı konusunda uyardı.

Güney Kore gazetesi The Hankyoreh bir başyazısında, “Bu toplantıyı organize etmedeki zorluklara rağmen, önemli diplomatik başarıların elde edilmesi pek olası değil” diye yazdı.

Hankyoreh, Seul'ün üçlü toplantıyı “Washington ve Tokyo ile diplomasinin sınırlarını aşmak ve Güney Kore, Çin ve Japonya'nın uzun süredir gözden düşmüş olan üçlü diplomasi çerçevesini yeniden inşa etmek için” kullanması gerektiğini söyledi.

Üniversite başkanı Yang Moo-jin, Seul'deki Kuzey Kore Çalışmaları'ndan AFP'ye verdiği demeçte, “Çin'in katılımı göz önüne alındığında, Kuzey'in, Pekin'in tutumuna saygı göstererek önemli bir aradan sonra toplanan üçlü toplantı sırasında herhangi bir fırlatma başlatmayacağı anlaşılıyor.” . .

Nükleer silahlı Kuzey Kore ilk keşif uydusunu geçen Kasım ayında fırlatarak uluslararası kınamalara yol açtı ve ABD bunu Birleşmiş Milletler yaptırımlarının “açık bir ihlali” olarak nitelendirdi.

Liderler zirvesinin ardından Yoon, Li ve Kishida bir basın toplantısı düzenleyecek ve ülkeler arasındaki ticareti artırmak amacıyla üst düzey sektör liderleriyle bir iş zirvesine katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir