Güçlü İş Verileri Bitcoin'i 70.000 Doların Üzerinde Tutacak mı?

Bitcoin fiyatı, dünyanın en büyüğü olan Amerika Birleşik Devletleri'nde hızlanan iş piyasasının baskısı altına girebilir.

Tarım sektörü hariç istihdam edilen kişi sayısının bir önceki aya göre değişimini ölçen tarım dışı istihdam raporu 7 Haziran'da açıklandı.

Tarım dışı istihdam beklentileri aşarsa yatırımcılar para politikasının daha da sıkılaştırılmasından endişe duyabilir.

Bitfinex analistlerine göre bu durum, yatırımcıların riskli varlıklara olan iştahının azalması nedeniyle Bitcoin'in (BTC) haftalık olarak 70.000 dolar seviyesinin altında kapanmasına yol açabilir:

“İstihdam beklentileri önemli ölçüde aşarsa, bu daha güçlü bir ekonomiye işaret edebilir ve belki de para politikasının sıkılaştırılacağına dair korkulara yol açabilir, bu da yatırımcıların geleneksel varlıklara yönelmesiyle Bitcoin üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratabilir.”

Ancak tarım dışı istihdam beklenenden daha güçlü çıktı ve 272.000'den fazla yeni iş yaratılarak önceki tahmin olan 182.000'i aştı.

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimi Bitcoin fiyatını artırabilir

Diğer önemli makroekonomik gelişmelerde Avrupa Birliği, Kanada'nın ardından bu hafta faiz indirimi yapan ikinci büyük ekonomi oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), AB genelindeki seçimler öncesinde politika faiz oranını %4'ten %3,75'e düşürdü. Bu, merkez bankasının beş yıl içinde yaptığı ilk faiz indirimi oldu.

Bitfinex analistlerine göre bu karar Bitcoin'e daha fazla likidite sağlayabilir:

“Faiz indirimi Euro'yu zayıflatabilir ve bu da Bitcoin gibi alternatif varlıklara olan talebin artmasına neden olabilir. Bu parasal genişlemeden kaynaklanan likidite artışı, kripto para birimleri de dahil olmak üzere riskli varlıkları da destekleyebilir.”

İle ilgili: Kripto saldırıları 2024'te artıyor ancak bunun sorumlusu akıllı sözleşmeler değil

ETF Girişleri Bitcoin'i Haftalık 70.000 Doların Üzerine Çıkarabilir mi?

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin günlük grafikte çoğunlukla değişmeden işlem gördü ancak saat 16:00'ya kadar %0,8 düşüşle 71.186 dolara geriledi.

BTC/USDT, günlük grafik. Kaynak CoinMarketCap

ABD Bitcoin spot borsa yatırım fonlarından (ETF'ler) gelen olumlu kurumsal girişler, BTC'nin haftayı kritik 70.000 dolar seviyesinin üzerinde kapatmasına yardımcı olabilir.

Bu hafta şu ana kadar ABD spot Bitcoin ETF'leri 1,54 milyar dolardan fazla kümülatif net giriş üretti. Dune verilerine göre mevcut girişlere göre ETF'ler her yıl Bitcoin arzının %3,74'ünü ele geçirecek.

Bitcoin ETF'nin haftalık net akışı dolar cinsinden. Kaynak: Duna

ABD Bitcoin ETF'leri 5 Haziran'da 488,1 milyon dolarlık büyük bir giriş gördü. ETF'ler 4 Haziran'da 886,6 milyon dolarla ikinci en iyi giriş gününü yaşadı.

15 Şubat itibarıyla Bitcoin ETF'leri, 50.000 doları aşan dünyanın en büyük kripto para birimine yapılan yeni yatırımların yaklaşık %75'ini oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir