Getir uluslararası faaliyetlerini sonlandırıyor mu? – Son dakika bilim teknoloji haberleri

Getty Images

Reuters haber ajansına göre, İstanbul merkezli hızlı teslimat girişimi Getir, n11 e-ticaret platformunun satışı da dahil olmak üzere bir dizi seçeneği değerlendiriyor. Girişimin ABD ve Avrupa pazarından çekilebileceğini de belirtmek gerekiyor.

BBC TürkçeGetir'in anlayışına göre Getir, uzun vadede kârlılığını sürdürülebilir kılmakta zorlanıyor. Girişim yurt dışındaki operasyonlarından bazılarını kapatmayı düşünebilir ancak hangi ülkelerin kapatılacağı henüz belli değil.

Reuters'in iki anonim kaynağa dayandırdığı habere göre girişim, yatırımcılarıyla birlikte yeni bir yol haritası üzerinde çalışıyor ve çeşitli seçenekleri değerlendiriyor.

Getir, 2022'de kısmen satın aldığı n11'in hisselerinin tamamını geçen yıl satın aldı.

Reuters'a konuşan kaynaklardan birinin şunları söylediği kaydedildi: “Yatırımcılarla masada tartışılan birçok seçenek var. Tartışılan seçeneklerin tamamının gerçekleşeceğini söyleyemeyiz. Bunlardan biri de n11'in satışı.”

Getir, Reuters'in yorum talebine yanıt vermedi.

Haber ajansına konuşan ikinci kaynağın, dikkate alınan seçeneklerden birinin n11 olduğunu ancak nihai kararın belirsizliğini koruduğunu belirtmesi gerekiyor.

2022 yılı başında n11'e ortak olan Getir, şirkette kalan hisselerin tamamını geçen yıl Doğuş Grubu ve Güney Koreli SK Holdings'ten satın almıştı.

Reuters'e konuşan konuya yakın üçüncü bir kaynak, son haftalarda küçülme ve işten çıkarmalara paralel olarak n11 ofislerinin Getir ile birleştirildiğini söyledi.

Kaynağın “Bundan sonra da satış olabilir, böyle devam edebilir” dediği aktarılıyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Getir, küresel olarak yeniden yapılanacağını ve faaliyet gösterdiği beş ülkede toplam işgücünün %10,9'unu temsil eden 2.500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Şirket geçen yaz İspanya, İtalya, Portekiz ve Fransa pazarlarından çekildiğini açıklamıştı.

Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda ve ABD'de faaliyetlerine devam eden Getir'in, Türkiye dışındaki tüm bu pazarlardan çekileceği yönünde haberler var.

İngiltere merkezli Sky News, Getir ile ilgili son haberinde şirketin Avrupa'dan çekileceğini yazmıştı.

Getty Images
Getir, Gorillas'ı 2022'nin sonlarında 1,2 milyar dolara satın aldı.

ABD'li Bloomberg dergisi de geçen hafta Getir'in varlık satışlarını ve önemli sayılmayan piyasalardan olası çıkışları değerlendirdiğini bildirmişti. Raporlara göre girişim, yatırımcıların zararlarını azaltması yönünde baskı altında.

Sky News Salı günü yayınladığı özel raporunda Getir'in Avrupa'dan çıkışını yeni bir yatırım turuyla finanse edeceğini söyledi.

Getir, Nisan 2023'te son yatırım turunda 550 milyon dolardan fazla fon topladığını ve değerlemesinin 7,5 milyar doları aştığını duyurdu.

Gelirlerin Getir'in ABD'ye yayılmasını hızlandırmak için kullanılacağı belirtildi.

Reuters'in görüştüğü ilk kaynak, şirketin ABD'den çekilmeyi düşünebileceğini de söyledi. New York ve Chicago'da faaliyet gösteren Getir, geçtiğimiz yıl FreshDirect'i satın aldı; Ancak şirketin bu pazardaki genişleme hedeflerine ulaşamadığı iddia ediliyor.

Getir, Reuters'in bu konudaki sorusuna yanıt vermedi.

Almanca yayınlanan iş dergisi WirtschaftsWoche da Çarşamba günü, Getir'in 15 Mayıs'tan itibaren bu pazardaki faaliyetlerini durduracağını yazdı.

Raporda Getir'in Almanya'daki 1.800'den fazla çalışanından bazılarını işten çıkardığı belirtiliyor.

2022'nin sonlarında Getir, Alman rakibi Gorilleri 1,2 milyar dolara satın aldı. Böylece Getir'in toplam değerlemesinin 10 milyar dolara çıktığı belirtiliyor.

Yatırım patlamasının ve salgının sona ermesiyle birlikte swing trading piyasasında bir tür düzeltme yaşanması bekleniyordu.

Artan maliyetlerle birlikte bu alanda faaliyet gösteren startupların karlılıklarını sürdürmeleri oldukça zorlaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir