Genç Avrupalılar özel kurslara katılarak iş buluyor

Bu hafta Reel Ekonomi genç Avrupalılar arasındaki işsizlik oranını ele alıyor. Gelişen ve değişen dünyada yeni meslekler ortaya çıkmakta ve bu iş olanaklarından yararlanmak gerekmektedir.

Bu hafta Avrupa İstihdam Komitesi değişen dünyanın ihtiyaç duyduğu yeni iş fırsatlarına hazır olup olmadığımızı soracak.

Ardından İrlanda ve Fransa'ya giderek tecrübe gerektiren mesleklerin özel sektör ve devlet desteğiyle iş dünyasındaki değişimlere nasıl ayak uydurabildiğini konuşacağız.

Ve sonunda İngiltere'ye gittik ve bu sorunun cevabını aradık. Çıraklık eğitiminin iş görüşmesinde ne gibi avantajlar sağladığını merak ediyorum.

Avrupa'nın nüfusu hızla yaşlanıyor ve gençlere yönelik gelecekteki iş fırsatları giderek azalıyor. Bu nedenle gençlerin değişen dünyaya ayak uydurması gerekiyor. Son 10 yılda büyüme, yaşlanan nüfus ve bölgesel farklılıklardan etkilenen, yetenek gerektiren işlere yönelik arz ve talep ilişkisi nasıl değişecek acaba? Şimdi bu soruna kısaca bir göz atalım.

Maria, Mark ve George Avrupa'daki milyonlarca işsizden sadece birkaçı…
Bu kişilerin yarısından fazlası gerekli donanıma sahip olmadıkları için iş bulamadıklarını söylüyor.

Bu nedenle milyonlarca iş yeri açık kalıyor.

Mark ve George'un fazla bilgisayar bilgisi yok.

2020'de iş bulmaları daha da zorlaşacak. Çünkü iş fırsatlarının %90'ı bilgisayar becerisi gerektirecek.

2025 yılında orta ölçekli işler yüksek ekipman gerektirecek. Maria'nın biyoteknoloji alanında yüksek lisans derecesi var.

Mark sertifikalı bir tesisatçıdır. Orta düzeyde bir eğitime sahip olması bu işte kendisine büyük avantaj sağlayacaktır.

George da diğer 5 milyon Avrupalı ​​gibi okulu bıraktı. Bu insanların yüzde 40’ı şu anda işsiz…

2025 yılında bu eğitimsiz kişilerin istihdam oranı daha da düşecek.

Kriz nedeniyle geçen yıl yaklaşık 12 milyon Avrupalı ​​işini bıraktı. Bu nüfusun çoğunluğu erkeklerden oluşuyor ve bir kısmı da iyi eğitimli.

Avrupa Sosyal Fonu ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, bu büyük işsiz nüfusun yeniden istihdam edilmesi için mali destek sağlıyor.

Fanny Gauret, bu kişilerin iş dünyasına yeniden kazandırılması için hem devletin hem de özel sektörün desteklediği mesleki kursların açılması gerektiğini savunuyor.

İrlanda'nın Dublin kırsalında uzun süredir işsiz olan 34 yaşındaki Ronan için hiç de kolay olmadı…

Ronan, kendi işini kurmadan önce hukuk okudu ve ardından birkaç yıl sektörde çalıştı. Ancak krizden sonra işini kaybetti ve bu durum iki yıl sürdü.

Ronan Cunnigham, girişimci (futbol): ''Gerçekten ne yapacağımı bilmiyordum çünkü her zaman belirsizliğin içinde sıkışıp kalmıştım. Basit dersler aldım ama yeterli olmadı. Daha sonra Gelişim Akademisine başvurdum. “Kursları inceledim ve kabul edildiğim için çok mutluyum.”

Ronan, 2011 yılından bu yana 30 bin kişiye geleceğin meslekleri konusunda eğitim veren Springboard kursuna altı ay boyunca katıldı. Bu eğitim sayesinde Ronan, iki yıl önce bir 'ayak golfü' şirketi kurdu. Bu spor İrlanda’da hâlâ yeni…

Ronan Cunnigham, girişimci (futbol): ''Bu 'golf sahası' işini buldum. “Önemli olan bu işletmenin bir an önce açılmasıydı.”

Bu eğitim sayesinde Ronan inisiyatif aldı ve girişimci oldu. Ancak daha fazla işsiz insana yardım etmek için hükümet ve özel sektörün birlikte çalışması gerekiyor.

Bu nedenle bazı şirketler bu iş için eleman çalıştırıyor ve 10 bin lira civarında harcama yapıyor. Örneğin Paris'te kariyer planlamacısı olarak çalışan Evelyne, insanların kariyerlerini değiştirerek iş dünyasına yeniden girmelerine yardımcı oluyor.

Evelyne Catherineau, Kariyer Planlama Müdürü: ''İnsanların yeniden profesyonel olabilmek için kurslara katılması gerekiyor çünkü iş dünyası sürekli gelişiyor. Bu nedenle insanların her zaman donanımlarını yükseltmeleri gerekiyor.”

''Şirketlerdeki iş devir hızının arttığını görüyoruz. Çünkü şirketler, çalışanlarını işten çıkarmak yerine, motivasyonu artırmak için onları organizasyon içinde farklı alanlara kaydırıyor.”

Bu girişimler sayesinde işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan ve işsiz kalanlar yeniden iş bulabiliyor.

Son araştırmalara göre Avrupa'da nitelikli personele en çok hizmet sektöründe ihtiyaç duyuluyor. Almanya, İngiltere ve Fransa'da iş fırsatları nispeten daha fazla ancak İrlanda gibi ülkelerin istihdam sağlaması gerekiyor.

Ronan'ın hikayesi, her 10 kişiden birinin işsiz olduğu bir ülkede kursa katılmak için ilham kaynağı…

Ronan Cunnigham, girişimci (futbol): ''Şirketi açtığımdan beri beş kişiyi istihdam ettim. “Ayrıca yaşam standardım da arttı ve önümüzdeki yıllarda daha fazla insana iş imkanı sunabileceğim.”

Avrupa İşsizlik ve Sosyal Sorunlar Komisyonu Üyesi Marianne Thyssen aramızda…

Maithreyi Seetharaman, euronews: ''Avrupa'da gerçek durum nedir?'' “Acaba profesyonel ekipman eksikliği mi var, yoksa iş dünyası tamamen mi değişti?”

Avrupa Komisyonu'nun İşsizlik ve Sosyal Sorunlardan Sorumlu Üyesi Marianne Thyssen: ''Aslında ikisi de… Şu anda 2 milyon iş var ve insanlar yeterli donanıma sahip olmadıkları için bu iş olanaklarından yararlanamıyor. Ancak Avrupa Birliği'ni tek bir çerçevede düşünemeyiz. Örneğin Fransa'nın Toulouse kentine giderseniz uzay araştırmalarıyla ilgili farklı bir kariyer alanının olduğunu göreceksiniz, Londra'ya giderseniz ise finans sektörü eğitiminin ön planda olduğu bir alan göreceksiniz. Bu nedenle insanların tanışması, danışması, hangi iş imkanlarının nerede olduğunu görmesi gerekiyor. “Ayrı dünyalarda yaşayıp birbirimizden öğrenmemeliyiz.”

euronews: ''Birçok ülkede yapısal reformların eksik olduğu görülüyor. “Bu koşullar altında gerçekçi olarak ne yapabiliriz?”

Marianne Thyssen: ''Öncelikle çağa ayak uyduran, modern yapıya sahip bir sosyal koruma sistemine ihtiyacımız var. Uzun vadeli işsizliği azaltmak ve insanları korumak için onlara fırsatlar sunmalıyız. Bunu tüm üye ülkelerde uygulamaya çalışıyoruz. İnsanların kişisel gelişimi çok önemli… Potansiyel nedir ve neden sorunlar ortaya çıkıyor? İş dünyasındaki engeller nelerdir? Üye ülkelere bir nevi sözleşme teklif ediyoruz. Böylece sorumluluk alırlar ve bu yönde ilerlerler. “Burada önemli olan uzun süredir işsiz olan insanların öne çıkıp harekete geçmesi. Daha önce okula gitme motivasyonunu kaybedenler artık kurslara kaydolarak yeni iş buluyor.”

euronews: ''Şimdi tartışmamıza biraz ara verip girişimci olmak isteyen genç kuşakların katıldığı kurslara bir göz atalım. Garanti Gençlik ve Gençlere İş Olanakları adlı kuruluşlar, toplam 6 milyar avroluk mali destekle gençlere eğitim veriyor ve onlara uzun vadeli kariyer fırsatları sunuyor. “Monica Pinna sizin için İngiltere'de bir restoranda Fifteen adında bir program tasarladı.”

Bir tutam tuz, biraz çaba, iyi eğitimciler ve motivasyonu yüksek çalışanlar. On beş program başlıyor…

İngiltere'nin güneybatısında yer alan Fifteen Cornwall sıradan bir restoran değil… Burası her yıl 16-24 yaş arası işsiz gençlere profesyonel aşçılık eğitimi vererek onları iş dünyasına kazandırıyor.

Karl Jones, Şef Eğitmeni: ''Kurslarımıza katılan çocukların yüzde 80'i aşçı olarak çalışmaya devam ediyor. “Kursları bitirmemiş birçok kişi bile bu sektörde başka restoran ve otellerde çalışıyor.”

euronews: Avrupa Birliği'nde genç işsizlik oranı genel nüfusun iki katıdır. Bunların yüzde 11'ini 18-24 yaş arası okulu bırakmış gençler oluşturuyor. Bu nedenle Avrupa artık bu gençlere pazar ihtiyaçlarına cevap veren yüksek kaliteli stajlar ve kurs programları sağlayarak uzun ve başarılı kariyerlerin kapılarını açmaya çalışıyor.

Ünlü şef Jamie Oliver sayesinde Fifteen Cornwall eğitim programı uluslararası alanda tanınır hale geldi ve Avrupa Birliği bunu çıraklık eğitiminin yetersiz olduğu diğer ülkelerde de uygulamak istiyor.

Bu proje 2006 yılından bu yana Avrupa Sosyal Fonu ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu'ndan 2,5 milyon Euro destek aldı. Bu girişime ulusal fonlar da destek verdi.

Gençlik İstihdam Kurumu tarafından desteklenen bu girişimler, 2012 yılından bu yana 25 yaş altı gençler ve genç işsizliği oranının %25'i aştığı bölgelerde faaliyet gösteriyor. Çıraklık fonu, sos şefi olarak eğitim gören Jack gibi gençlere çok büyük bir yardım sağladı.

Jack Bristow, on beş Cornish öğrencisi, sos şefi: ''Mesleki eğitim benim gibi gençler için çok daha faydalı oluyor. Çünkü akademik eğitimde iyi değilim. Liseyi bitirdim ve üniversiteye gittim. Bu eğitim tarzının bana göre olmadığını anladım. Ama şimdi bu kurs sayesinde sadece birkaç yılda bir kariyer oluşturdum ve bu benim için bir dönüm noktasıydı.”

Fifteen gibi projeler sadece sosyal fayda sağlamıyor. Aynı zamanda bu girişim, Yakın Kaynak Yönetmeliği uyarınca bölge ekonomisine her yıl 1 milyon £ yatırım yapıyor.

euronews: ''Kriz çıktığından bu yana gençlerin istihdam oranında ve mesleki donanımlarında bir değişiklik oldu mu?''

Marianne Thyssen: ''Krizin etkileri halen devam ediyor. Pek çok meslek sona ermiş durumda ve yeni iş imkanları yeterli olmuyor. İstihdam oranını gençlerle karşılaştırırsak, şu anda arz çok düşük, talep ise çok yüksek… Henüz yeterince yeni iş imkânı sağlayamadık. Bu noktayı özellikle vurgulamak isterim. Pek çok genç hayallerindeki iş fırsatını bulamadıkları için alt düzey mesleklerde kalmaya çalışıyor. Sorunun başladığı yer burasıdır. Özellikle gençler kriz nedeniyle çalışamıyor ve iş tecrübesi kazanamıyor. Bu nedenle çıraklık eğitimi ve kurs programlarına ağırlık verdik. Gençler ilk iş deneyimini bu şekilde yaşıyor.”

euronews: ''Ancak çıraklık eğitimi çok önemli. Çünkü bir yoldan diğerine geçip hiçbir şey elde etmeden işsiz kalma ihtimali var.”

Marianne Thyssen: ''Bu konuda dikkatli olmamız lazım. Gençleri kısa ve istikrarsız iş sözleşmelerine tabi tutarsanız ve bu durum art arda yaşanıyorsa, bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Bu istikrarsız durumu kabul etmeliyiz. Ancak daha iyi bir iş fırsatına sahip olmak için aşağıdakileri öneriyoruz. Gençlerin sürekli değiştiği, yaşlı çalışanların ise yerlerini koruduğu mesleklerden uzak durun. Önümüzdeki yıl gündemimizde bu konuya ağırlık vereceğiz. Gelecekte ihtiyaç duyulacak yeni meslekler ve ekipmanlar neler olacak? Bu bölgeden bölgeye farklılık gösterir ve her yerde aynı değildir. “Ayrıca gerekli donanıma sahip çalışanların diploma ve sertifikalarının tanınmasına yönelik yeni bir sistemi hayata geçireceğiz.”

Çekimin sonu fifteencornwall</a> <a href="https://twitter.com/euronews">euronews#gerçek ekonomipic.twitter.com/7bpXbZzCp4

—Monica Pinna (@_MonicaPinna) 30 Eylül 2015

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir