Fitch'ten Türkiye Açıklaması: Yatırımcının Güveni Artıyor


Derecelendirme kuruluşu Fitch, artan yatırımcı güveni nedeniyle Türkiye'nin borç sermaye piyasalarının yeniden canlandığını söyledi.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, kamu finansmanı, fon çeşitlendirme hedefleri ve İslami finans geliştirme gündeminin önümüzdeki iki yıl boyunca Türkiye borç sermaye piyasası (DCM) ihracını yönlendirmeye devam edeceğini söyledi ve yatırımcı duyarlılığının azalması nedeniyle kısa vadeli yeniden finansman risklerinin azaldığını vurguladı. gelişmiş.

Fitch Ratings'in İslami finans küresel başkanı Bashar Al Natoor, bir notunda şunları söyledi: “Döviz cinsinden borç ihracındaki son dönemdeki artış, Türkiye'nin daha geleneksel faiz oranlarını benimsemesinin ardından yatırımcı duyarlılığının artmasıyla birlikte kısa vadeli yeniden finansman risklerinin azaldığını gösteriyor.” makroekonomik politikalar”. Dedi. Natoor, açıklamasına şöyle devam etti: “Türkiye, yatırımcı duyarlılığındaki değişikliklere karşı savunmasız olsa da, Aralık 2023'ten itibaren gelecek 12 ayda vadesi dolacak 225 milyar ABD dolarını aşan dış borcuyla, devlet ve özel sektör dış finansmana erişim konusunda dirençli olduğunu gösterdi.” ”

Fitch ayrıca Türk bankalarının ve şirketlerinin DCM'deki payının devletlerinkinden daha düşük olmasını beklediğini ve ihraçların hâlâ yüksek maliyetler nedeniyle çoğunlukla fırsatçı olacağını söyledi. Orta vadede DCM'nin 450 milyar doları, sukuk ihracının ise %20'yi aşmasının beklendiğine dikkat çekti.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir