Fıstığın Besin Değeri: Fıstıkta Kaç Kalori Var?

genişletmek

Yer fıstığının besin değeri

100 gram yer fıstığında 16,13 gr karbonhidrat, 25,8 gr protein, 49,24 gr yağ ve 8,5 gr lif bulunur. Ayrıca 100 gram yer fıstığında 189 mg sodyum ve 705 mg potasyum bulunur.

Yer fıstığında kaç kalori var?

1 avuç fıstık ortalama 170 kalori içerir. 1 paket fıstık ortalama 567 kaloriye karşılık gelmektedir. 100 gram yer fıstığında %18 karbonhidrat, %28 protein ve %54 yağ bulunur. Yer fıstığı sağlıklı bir besindir ancak günlük tüketilen yer fıstığı miktarının bir avuç dolusunu geçmemesi tavsiye edilir.

Yer fıstığının faydaları nelerdir?

Yer fıstığı, içerdiği yağlar, proteinler ve çeşitli bileşenlerle sadece atıştırmalık olarak değil aynı zamanda sağlıklı beslenme açısından da önemlidir. Kalp sağlığını destekleyen tekli doymamış yağların zengin bir kaynağı olduğu söylenebilir. Tekli doymamış yağların kalp sağlığını koruduğunu gösteren birçok çalışma bulunmaktadır.

Yer fıstığı ayrıca protein, folik asit, niasin, fosfor, manganez ve B1 vitamini kaynağı olarak da bilinir. Yer fıstığı ayrıca yalnızca zeytinyağında bulunan sağlıklı yağlardan biri olarak bilinen oleik asit içerir. Aynı zamanda en yüksek antioksidan içeriğine sahip meyvelerle aynı seviyede olan kuruyemişlerden biri olarak kabul edilir.

Ayrıca pancardan, havuçtan veya elmadan çok daha zengin antioksidanlar içerdiği söylenebilir. Yer fıstığı koroner kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur ve aynı zamanda ölüm riskini azaltır. Haftada en az iki kez yer fıstığı yemek, kolon kanseri riskini erkeklerde %27, kadınlarda ise %58 oranında azaltır.

Yer fıstığı nasıl yetiştirilir?

Diğer baklagillerden farklı olarak antep fıstığı meyveleri yukarıdan ziyade toprağın altında görünür. Kahverengi damarlı bir kabuğa sahip olan bitkinin meyvesinden iki veya üç adet yer fıstığı çekirdeği oluşur. Yer fıstığı yetiştirmek için en uygun iklim subtropikal, tropikal ve ılıman iklimdir.

Bitki güneşe çok ihtiyaç duyduğundan büyüme döneminde ortalama 20 derece sıcaklığa ihtiyaç duyar. Yer fıstığı tohumlarının verimli bir şekilde çimlenebilmesi için toprak sıcaklığının en az 12 derece olması gerekir. Hafif, kumlu ve gevşek topraklarda yer fıstığından iyi verim alınır.

Sert, geçirgenliği az ve ağır topraklarda yer fıstığı üretimi mümkün değildir. Yerfıstığı hasat süresi tohum çeşidine bağlı olarak 20 ila 160 gün arasındadır. Türkiye'de fıstık ekimi genellikle nisan ayında başlar ve yapraklar sararmaya başladığında hasat zamanı gelir. Daha sonra bitkinin sapı topraktan çıkarılarak meyveleri toplanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir