Emekli askeri hava trafik kontrolörlerinin platformu – GÜNDEM kuruldu

Platformun havacılık alanında uzun yıllar hava trafik kontrolör şefi olarak görev yapan deneyimli hava trafik kontrolörlerinden emekli askeri hava trafik kontrolörü Zafer Yeşilgül'ün platformun başkanlığına getirilmesi, mevcut ve hava trafik kontrolörlerinin mesleki haklarının korunmasını gerektiriyor. Emekli askerin hava trafiğini korumak ve sivil-asker ayrımı yapmadan, bilgi ve mesleki birikimlerini Türkiye hava sahasının yönetimine katkıda bulunmak amacıyla değerlendirmeyi amaçladıkları belirtildi.

Hava sahası yönetimine katkı

Platform Başkanı Zafer Yeşilgül, askeri hava trafik kontrolörlerinin savaşta ve barışta Türk hava sahasının yönetiminde hayati rol oynayan profesyoneller olduğunu vurguladı. Yeşilgül, şunları söyledi: “Türk hava sahasının ICAO kuralları çerçevesinde, sivil-asker ayrımı yapılmaksızın yönetilmesi konusunda her türlü uluslararası eğitimi almış, gerektiğinde Afganistan gibi zor coğrafyalarda Birleşmiş Milletler adına yaklaşık 20 yıl görev yapmıştır. Yıllardır Kabil Havalimanı gibi bir limanda bulunan ve Kabil hava trafiğini 7/24 otonom olarak yönetebilecek güçte olan Türkiye Silahlı Kuvvetleri'ne tecrübeli ve profesyonel bir kadro olarak katkıda bulunmak istiyoruz” diyen Yeşilgül, kuruluş ve hedeflere ilişkin şunları söyledi. Platformun şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler adına çalışan ve Birleşmiş Milletler'den defalarca övgü ve takdir alan bu profesyonelleri tanımayarak, onları görmezden gelerek “Ben sizin çağınızda normal bir astsubay gibi davranmayı bırakmalısınız” dedi. memur ve özlük hakları ve maaş söz konusu olduğunda onları görmezden gelmek.'

Mesleki deneyimlerin paylaşılması

Yeşilgül, şunları söyledi: “Emekli askeri hava trafik kontrolörleri platformu olarak, Türkiye'deki emekli askeri hava trafik kontrolörlerinin bir araya gelerek mesleki deneyimlerini paylaşabilecekleri ve mesleki çıkarlarını savunabilecekleri bir platform oluşturduk. Bu tecrübeleri kullanarak ülkemizin hava sahası yönetimine yardımcı olmak ve yeni nesillere yardımcı olmak için “Askeri kontrolörlerin eğitimine destek vermektir” diyen Yeşilgül, platformu gelecekte daha fazla emekli kontrolörü kapsayacak şekilde genişletmeyi ve aktif rol üstlenmeyi planladıklarını söyledi. Ülkenin hava sahasının yönetiminde.

Askeri ve sivil trafik kontrolü

Açıklamada, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde sivil trafiğin aktif olduğu havalimanlarında yalnızca askeri hava trafik personelinin görev yaptığı ve bu personelin hem askeri hem de yoğun sivil trafiği uluslararası standartlara uygun şekilde yönettiği belirtildi. Bu görevlerin aynı kategorideki sivillere oranla yüzde 10 personel ile gerçekleştirildiği belirtildi. Yeşilgül, bu alanlardaki personel eksikliğinin giderilmesi için hem Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) hem de Hava Kuvvetlerine çağrıda bulundu. gerekli personel sayısının çok altında çalışmaktadır. Aksi takdirde beyin ve vücut yorgunluğundan kaynaklanabilecek hataların maliyetinin ağır olacağına dikkat çekti.

Sivil meydanlardaki askeri kontrolörler

Zafer Yeşilgül, sivil meydanlarda görev yapan askeri kontrolörler hakkında bilgi verdi. Konya, Malatya, Diyarbakır, Merzifon, Kayseri, Batman ve Cengiz Topel gibi meydanların kuleleri ve girişlerinin yalnızca askeri kontrolörler tarafından işletildiği belirtildi. Muş, Erzurum, Dalaman, Bodrum, Antalya, Bursa Yenişehir, Çardak (Denizli) ve Yeşilgül'de askeri ve sivil kontrolörlerin birlikte çalıştığı, Doğu Akdeniz yaklaşımının kontrolünü sağlayan İncirlik yaklaşımının İncirlik'teki Amerikalılara ait olduğu belirtildi. RAPCAN cihazının, Amerikalılar tarafından kullanılan ve nedeni bilinmemekle birlikte SHGM tarafından kullanımı yasaklanan Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylanan RAPCAN cihazı ile yapıldığını ve bunun olabileceğini ifade etti. ileride oluşabilecek bir hata durumunda Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ile sorun yaşanmasına neden olabilir.

Türk cumhuriyetleri tek çatı altında birleşmeli

Yeşilgül, “Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye, Yunanistan'ın ana kurucularından biri olduğu Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı'na (EASA) üye olarak kabul edilmemesine rağmen EASA kurallarını sıkı bir şekilde takip ediyor ve uyguluyor. , tam bağımsız bir Türkiye'nin çıkarlarına ve çıkarlarına aykırıdır.” Yeşilgül, şöyle konuştu: “Nasıl ki Amerika kıtasındaki ülkeler FAA olarak kısaltılan 'Federal Havacılık İdaresi' altında birleşebiliyorsa, Avrupa Birliği ülkeleri de nasıl EASA çatısı altında tek hava sahası olarak birleşebiliyorsa, Türk Cumhuriyetleri de bu çatı altında birleşebilir. Aynı çatı altında birleşmeli.” Yeşilgül, Türk Cumhuriyetlerini ortak havacılık kuralları çerçevesinde birlikte hareket etmeye iten bir Türkiye'nin maddi ve manevi kazancının milyarlarca dolar olacağını söyledi. Yeşilgül ayrıca sivil hava trafik kontrolörlerinin inisiyatif eksikliğini haklı bulduğunu ancak askeri hava trafik kontrolör arkadaşlarının maaş ve özlük haklarının aynı olduğunu söyledi. Aynı kulede birlikte çalışan sivil hava trafik kontrolörleriyle aynı seviyede korunmaları gerektiğini söyledi.

Faaliyet alanları

Platformun, sivil ve askeri kontrolörler arasındaki yetki ayrılığını ve karışıklığını gidermek ve askeri kontrolörlerin sivil kontrolörlerle aynı haklara sahip olmasını sağlamak amacıyla çalışacağını belirten Yeşilgül, şöyle konuştu: “Platform mesleki gelişim ve eğitim gibi alanlarda çalışıyor. , yasal haklar ve idari destek, teknolojik ilerleme ve yenilik ve uluslararası işbirliği.” “Kendini kanıtlayacak” dedi. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir