CHP İzmir “Büyük Emekliler Mitingi”ne 10 bin kişiyle katılacak – Son Dakika Türkiye, Cumhuriyet Ege Haberleri

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, 26 Mayıs Pazar günü “Büyük Emekliler Mitingi” için yaklaşık 10 bin kişinin Ankara'da olacağını söyledi. Ankara'da düzenlenecek miting öncesinde il meclis üyeleri, Gaziemir İlçe Belediye Başkanı Kasım Özkan ve Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık ile basın açıklaması yapan Aslanoğlu, açıklamayı CHP'nin Gaziemir ilçesindeki genel merkez binasında yaptı. Şiddetli yağış nedeniyle Gaziemir Abdullah Arda Meydanı.

“AÇIM DİYEN EMEKLİYİN YANINDAYIZ”

Şenol Aslanoğlu şunları söyledi:

“Sesimizi duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve yıllardır ülkesi için emek vermiş ama bugün düşük emeklilik geliriyle geçinmeye çalışan 16 milyonu aşkın vatandaşımızın mücadelesine destek olmak için buradayız. Büyüyen ekonomik krizin yükü emeklilere, işçilere, işçilere, kamu çalışanlarına, ücretlilere, tüccarlara ve öğrencilere yani hep birlikte düşecektir.” Adalet ve Kalkınma Partisi'nin vatandaşa hesap sormayı hedefleyen, çözüm yerine kriz üreten politikalarına, enflasyon artarken maaşların erimesini görmezden gelip milyonlarca insanı kınayan iktidara yeterince şey söylemek için sokaktayız. insanları “insan hayatı” yerine “felaket koşullarda bir hayat”a yönlendiriyor. 5 bin liralık dul maaşıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya Teyze'nin hakları. Yoksulluğa mahkum olan emeklilerimizin adalet ve insanca bir yaşam için taleplerini dile getirmek için aranızdayız. Geride borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız. Hatırlayacaksın; Bu yılın başında sanki büyük bir nimetmiş gibi asgari emekli maaşını 10 bin TL'ye çıkardılar. Gösteriden eyleme geçerek, “Emeklilerin daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmelerini istiyoruz” dediler. Söyledikleriyle yaptıkları örtüşmeyince, ayda 10 bin lira maaşla geçinmeye çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğun bile lüks haline gelmesini kastetmiş oldular. En düşük emekli maaşı zaten yılın ilk 4 ayında aşınmış durumda. Mayıs ayında enflasyon geldiğinde daha da eriyecek. “Maaşları her geçen gün buharlaşan emekliler, bırakın 100 gram et almayı, artık pazar tezgahlarına bile para bile ödeyemiyor.”

''ÇALIŞMA BAKANI MİLYONLARCA EMEKLİMİZİN KALBİNİ KIRMAKTAN ÇEKİNMİYOR!''

AKP hükümetinin 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan ettiğini hatırlatan Aslanoğlu, “Türkiye Gazileri Yüzyıl Programı”nı hayata geçirmekle övündü. Emeklilerin övündüğü 'yüzyıl'a bir göz atalım. Bizi kıskandıklarını söyledikleri İsviçre ve Hollanda'da ortalama emekli maaşı 2 bin euronun üzerinde! Almanya'da 1.552 euro olan emekli maaşı ülkemizde sadece 237 euro. Alman Hanları pansiyonuyla ülkemize gelip tatillerini en iyi otellerde geçirirken, emekli Hasan amcamız da aynı otelin mutfağında bulaşıkları yıkıyor. Hasan amcamız tatile gitmek istediğinde Kredi Enstitüsü ve Yurtların 8 kişilik ranzalı odaları tercih edilmektedir. Çalışma Bakanı bunu bir müjde olarak sunmaktan ve milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor!” dedi.

“EMEKLİLER SOSYAL ÖLÜME BIRAKILDI”

CHP İl Başkanı, “Yüksek hayat pahalılığı karşısında yalnız bırakılan, kaderine terk edilen emekliler, bugün olağanüstü bir yoksulluğun pençesindedir” diye devam etti ve şöyle devam etti: “Emekli vatandaşlarımız, gelirlerinin tamamını harcasalar bile asgari gıda-enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyorlar, bu anlamda sosyal hizmet uzmanıdırlar.” ölüme terk edildi! Bu nedenle hafta sonu Ankara'da binlerce, onbinlerce emekliyle aynı talepleri omuz omuza dile getirmek için bir araya geleceğiz. “Emekliler ayrıcalık değil, haklarını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli maaşının asgari ücretle aynı seviyeye ulaşması için mücadele edeceğiz. Emeklilik bayram ikramiyeleri en az asgari ücret seviyesine ulaşana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli maaşları arasındaki farkları ortadan kaldıracak intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün “kazandık” diyeceğiz. “Tüm emeklilerimizi ve yarın emekli olacak tüm çalışanlarımızı onurlu bir yaşam ve adil dağıtım için 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00'te Ankara Tandoğan Meydanı'na bekliyoruz” dedi.

Vatandaşların da geleceğini belirten Şenol Aslanoğlu, şöyle konuştu: “Gösteriye gelmek istediklerini ilçe merkezimize bildiriyorlar. Hepimiz dikkat edelim. Buradan Ankara'ya gitmek isteyen tek bir vatandaşımızı bırakmadan Ankara'ya gideceğiz. 241 civarında otobüs hedefimiz var. 10 bin civarında kişiden bahsediyoruz. “Onun dışında arabayla, uçakla vb. seyahat eden arkadaşlarımız da olacak elbette” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir