Botsvana Devlet Başkanı Masisi, Almanya'ya 20 bin fil göndermekle tehdit etti

Botsvana Devlet Başkanı Masisi, fil sürülerinin mülklere ve mahsullere zarar verdiğini ve insanların ölmesine neden olduğunu söyledi.

REKLAM

Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi, belirli hayvanları hedef alan ve eğlence faaliyeti olarak bilinen “ganimet avcılığı” konusunda daha sıkı kontroller yapılması çağrısında bulunan Almanya'ya karşılık verdi ve ülkeye 20.000 fil göndermekle tehdit etti.

Bild gazetesine verdiği demeçte Masisi, Alman Çevre Bakanlığı'nın Afrika'daki fil popülasyonunu korumak amacıyla av malzemelerinin satışına kısıtlamalar getirmek istemesini eleştirerek, bunun yalnızca Botswana nüfusunu yoksullaştırmaya yol açacağını söyledi.

Botsvana'da 130.000 fil yaşıyor

Yaklaşık 130 bin filin yaşadığı Botswana'da koruma çalışmaları sonucunda fil popülasyonunda patlama yaşandığına dikkati çeken Masisi, fil sürülerinin mülklere ve mahsullere zarar verdiğini, insanların ölmesine neden olduğunu söyledi.

Masisi, avlanmanın fil popülasyonunu kontrol altına almada etkili bir yöntem olduğunu belirterek, “Berlin'de oturup Botsvana'daki sorunlarımız hakkında fikir sahibi olmak çok kolay.”

Botsvana'nın mevcut fil popülasyonunu azaltmak için Angola'ya halihazırda 8 bin fil bağışladığını hatırlatan Masisi, fil popülasyonunu korumaya yönelik faaliyetlerine devam etmesi halinde Almanya'ya 20 bin fil gönderebileceğini söyledi.

Masisi bunun bir şaka olmadığını vurguladı ve hayırı cevap olarak kabul etmeyeceklerini söyledi.

Botswana'da fil avı

Dünyadaki fil nüfusunun yaklaşık üçte birine ev sahipliği yapan Botswana'da 2014 yılında fil avcılığı yasaklanmıştı. 2019 yılında fil popülasyonunda yaşanan patlamanın ardından yerel halkın talebi üzerine bu yasak kaldırıldı.

Almanya Çevre Bakanlığı, av malzemelerinin Afrika ülkelerine ihracatını sınırlamak için bir girişim sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir