Bakan Uraloğlu: Ankara-İzmir arası süre 3 saat 30 dakikaya düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir hızlı demiryolu hattının tamamlanmasıyla güzergah boyunca tüm bölgenin kalkınmasında lokomotif olacağını, bölgeyi ticaret ve turizm açısından hareketlendireceğini söyledi. “Ankara-İzmir arası 14 saat olan yolculuk süresi 3 saat 30 dakikaya düşecek.” Hattımız tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşımayı hedefliyoruz” dedi. dedi. Uraloğlu, Ankara-İzmir hızlı tren projesi tamamlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir hızlı tren projesinde son durumu görmek üzere incelemelerde bulundu. Türkiye'de inşaatı devam eden en önemli demiryolu projelerinden biri olan yüksek hızlı demiryolu hattında Polatlı-Afyon arasındaki toprak işleri, viyadük, köprü ve tünel işlerinin de yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Şu an itibarıyla yarısını tamamladık. 660 metrelik Bayat-1 tüneli Benzer şekilde Afyonkarahisar'ın kuzeyinden geçen 2.208 metre uzunluğundaki V1 viyadüğümüzde de çalışmalar hızla sürüyor. Ankara-İzmir yüksek demiryolu hattımızda da elektrifikasyon ve sinyalizasyon gibi üstyapı çalışmalarına yakında başlayacağız. hızlı tren “TCDD Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen hattımızın Banaz-Eşme, Eşme-Salihli ve Salihli-Manisa dahil 180 kilometrelik bölümünde altyapı çalışmalarında yüzde 63 fiziki ilerleme sağladık.”

“824 KİLOMETREYE UZAKLIK 624 KİLOMETREYE İNDİRİLECEK”

Projenin bir kısmını 2026 yılında, tamamını ise 2027 yılında tamamlamayı hedeflediklerini belirten Bakan Uraloğlu, Emirdağ, Afyonkarahisar, Uşak, Alaşehir, Salihli, Manisa, Muradiye, Ayvacık, Emiralem ve Menemen olmak üzere 10 istasyonun tasarımını yaptıklarını söyledi. . 508 kilometrelik projemiz kapsamında. 40,7 kilometre uzunluğunda 49 tünel, 25,5 kilometre uzunluğunda 67 viyadük, 81 köprü, 781 menfez ile 177 üst geçit ve 244 alt geçit inşa edileceğini belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Yüksek hızlı tren projesinin tamamlanmasıyla yüksek hızlı Ankara -İzmir'de mevcut demiryolu bağlantısıyla 824 kilometre olan mesafe 624 kilometreye düşecek.

“13 MİLYON KİŞİ DOĞRUDAN YÜKSEK HIZLI TRENİN KONFORUNA GİRECEK”

Ankara-İzmir arası 14 saat olan yolculuk süresinin 3 saat 30 dakikaya düşeceğine dikkat çeken Uraloğlu, şöyle konuştu: “Projemiz tamamlandığında Ankara-İzmir arasındaki hattın uzunluğu 624 kilometre olacak.
Ama Polatlı'ya hızlı tren hattının ardından çalışmalarımız zaten başladığı için 508 kilometrede ifade ediyoruz. 508 kilometre uzunluğundaki projemizde kullanılacak hattın tasarım hızı 250 kilometredir. Hattımız tamamen hizmete girdiğinde Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa ve İzmir illerinde yaşayan yaklaşık 13 milyon kişi doğrudan hızlı tren konforundan yararlanabilecek. Kütahya gibi çevre illerle olan etkileşim de dikkate alındığında YHT hizmetinden yararlanan nüfus daha da artacaktır. “Hızlı trenin sunduğu konforla hem konvansiyonel trenlere hem de otoyollara göre seyahat süresinde önemli avantajlar sağlanacak.” dedi.

“YILDA 13,3 MİLYON YOLCU VE 90 MİLYON TON MAL TAŞIYACAK”

Ankara-Afyon arası yolculuk süresi 1 saat 40 dakikaya, Ankara-Uşak arası 6 saat 50 dakikadan 2 saat 10 dakikaya, Ankara-Manisa arası 11 saat 45 dakikadan 2 saate düşecek. 50 dakika, Ankara-İzmir arası ise 3 saat 30 dakika azalacak. Uraloğlu, şöyle konuştu: “Hattımız tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşımayı bekliyoruz. Dolayısıyla sanayisi, turizm potansiyeli ve limanıyla ülkemizin üçüncü büyük şehri olan İzmir ile güzergahındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar illerini Ankara'ya yakınlaştırarak bölgedeki ticaret hacmini artıracak.” dedi.

“22 YILDA DEMİRYOLUNA 57 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTIK”

1950'li yıllardan itibaren duraklama döneminden geçen demiryollarının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi yeniden devlet politikası haline geldiğine işaret eden Uraloğlu, şöyle konuştu: 2002 yılından bu yana demiryoluyla yük ve yolcu taşıma oranlarının artırılmasına yönelik önemli projeleri hayata geçirdik. Demiryoluna 22 yılda 57 milyar dolar yatırım yaptık. Mevcut konvansiyonel demiryolu hattımızı tamamen yeniledik. 2002 yılında devraldığımız demiryolumuzun uzunluğunu 10 bin 948 kilometreden 13 bin 919 kilometreye çıkardık. 2.251 kilometre yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hattı inşa ettik. Ülkemizi hızlı tren işletmeciliğiyle tanıştırdık ve Avrupa'da altıncı, dünyada sekizinci yüksek hızlı tren işletmecisi yaptık. Vatandaşlarımızın uzun yıllardır tercih etmediği tren yolculuğunu artık hızlı ve konforlu yolculuk yapmak isteyenlerin ilk adresi haline getirdik. “Yüksek hızlı trenlerin hizmete girdiği 2009 yılından bu yana ülkemiz nüfusu kadar insan, yani 85 milyon yolcu taşıdık.” Bir açıklama yaptı.

“ANKARA-İSTANBUL süper hızlı hattının ön çalışmaları tamamlandı”

Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolu hattının yanı sıra Mersin-Adana-Gaziantep ve Halkalı-Kapıkule gibi yüksek hızlı demiryolu hatlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin 800 kilometre demiryolu hattında yapım çalışmalarının devam ettiğini belirten Uraloğlu, şunları kaydetti: Ankara-İstanbul süper hızlı demiryolu hattı projesini de gündeme alarak avan projeler üzerinde de çalışıyoruz. Ultra yüksek hızlı demiryolu hattının güzergah uzunluğunun 344 kilometre olacağını belirten Uraloğlu, saatte 350 kilometre hıza ulaşan trenlerle yolculuk süresini 80 dakikaya indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

“YOLCU SAYISINI 270 MİLYONA ÇIKARMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Gebze'den başlayıp Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü geçerek İstanbul Havalimanı'na ve son olarak Çatalca'ya ulaşacak Kuzey Marmara Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı projesini de kapsamına aldığını belirten Uraloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Demiryollarımız çağın gerektirdiği değişimi yakalayarak dinamik bir yapıya kavuştu. 2053 hedeflerimiz doğrultusunda demiryolu hattımızın uzunluğunu 28 bin 590 kilometreye çıkarmayı planlıyoruz. Hedefimiz karayolunda yük taşımacılığının payını yüzde 72'den yüzde 57'ye düşürmek, demiryolu taşımacılığının payını da yüzde 5'ten yüzde 22'ye çıkarmak. Yolcu taşımacılığında yıllık ortalama yolcu sayısını 19,5 milyondan 270 milyona çıkarmayı bekliyoruz. Ankara-İzmir hızlı demiryolu hattımızı hizmete açtığımızda ülkemizin prestijli bir projesini daha başarıyla tamamlamış olmanın gururunu yaşayacağız. Ülkemiz için çok büyük ve önemli bir hayal projesini daha gerçeğe dönüştüreceğiz. Az önce de söylediğim gibi Ankara-İzmir hızlı demiryolu hattımız güzergahı boyunca tüm bölgenin kalkınmasına lokomotif olacak, bölgeyi ticaret ve turizm açısından hareketlendirecek.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir