1 ayda 2,5 milyon getiri bekliyorlar! Bayilerden yatırım tavsiyesi olarak taksi plaka SMS'i

Ticari taksi plaka fiyatları uzun süredir 5,5-6 milyon lira civarında seyrederken, galeri sahipleri fiyatların 1-2 ay içinde 2,5 milyon lira artacağını iddia ediyor. 6 milyona alınan ticari taksi plakalarının bir ay sonra 8,5 milyona çıkacağını söyleyen galeri sahipleri, bir ayda neredeyse yüzde 42'lik bir getiri elde edileceğini iddia ediyor.

Burak Taşçı / Hurriyet.com.tr

Taksi plaka fiyatları enflasyon karşısında düşmeye devam ediyor. İmtiyaz sahipleri, bir yılı aşkın süredir değeri 5,5-6 milyon lira civarında olan ve ücreti 25-30 bin lira civarında olan ticari taksilerin plakalarını vatandaşlara SMS ile satın alma teklifinde bulundu.

KORSAN TAKSİNİN ORTADAN KALDIRILACAĞINA İNANIYORLAR

Hiçbir belgeye ve bilgiye dayanmadan yatırım tavsiyesi veren galeri sahipleri, korsan taksi işinin tamamen sona ereceğini iddia ederken, taksicilere plaka fiyatlarının 8,5 milyon liraya çıkmasını beklediklerini SMS ile bildirdi. kiralar 1-2 ay içinde 45 bin liraya çıkacak.

Korsan taksilere yönelik denetimler devam etse de sayıları her geçen gün artıyor. Ev ve işyerlerinde broşür dağıtan korsan taksiler, yeni nesil telefon uygulamalarıyla anında milyonlarca kişiye ulaşabiliyor. Korsan taksilerin cezası 32 bin 233 lira olurken, araç 60 gün süreyle bloke ediliyor ve otopark ücreti de ödeniyor. Cezanın 15 gün içinde ödenmesi durumunda ise 24 bin 174 liraya düşüyor. Ancak araç 60 gün boyunca bağlı kalır.

TAKSİMETRE VE SABİT GÜNLÜK ÜCRET, FAHİH KİRA

Ocak ayındaki zam sonrasında taksimetre ücretlerinde yeni bir artış olmasa da taksi plaka kiralamasının 30 bin liradan 45 bin liraya çıkacağını iddia eden galeriler, sürücülerden ve plaka kiralayanlardan daha fazla para isteyecekleri anlamına geliyor. Ortalama olarak sürücüler yarım gün için günde 1200 ile 1500 lira arasında ücret öderken, 24 saat için ücretler 2400 ile 3000 lira arasında değişiyor. Kiranın 45 bin lira olması halinde günlük yarım gün ücretinin de bu oranda güncellenmesi bekleniyor.

ÖZGÜR OLARAK BELİRLENİR

Taksi plaka fiyatları söz konusu olduğunda fiyatı plaka sahipleri değil bayiler belirliyor. Taksi plakası pazarı büyük kiralama ve satış bayilikleri etrafında dönüyor.

NE KADAR VERGİ ÖDENDİĞİ BİLİNMİYOR

Taksi plakalarının satışında ödenen vergi ve plaka değerinin gösterdiği tutara ilişkin bilgi kamuya açıklanmadı. 20 bin 311 taksi plakasının toplam değeri dikkate alındığında yaklaşık 122 milyar liraya denk geliyor. (Her birinin fiyatı ortalama 6 milyon liradır). Her birinin ayda ortalama 30 bin lira kira aldığını varsayarsak, kira geliri 610 milyon lira civarında, yıllık 7 milyar liralık kira geliri de ruhsat sahiplerinin cebine giriyor.

Her ne kadar alış ve satışlarda vergi beyannameye dayalı olsa da taksi plaka sahiplerinin kiralama yöntemlerinde ne kadar ödediği bilinmiyor. Taksi plaka kiralamada vergi olmadığı için plaka sahipleri de vergi ödememektedir. Konutlarda kira vergisi varken, taksi plakası sahipleri herhangi bir kira vergisi ödemiyor. Taksiler makbuz verdikleri için, kestikleri makbuz tutarı üzerinden ödenen vergi basit gelir vergisi ve motorlu taşıtlar vergisidir. Bunun dışında taksi şoförleri vergi ödemiyor.

KİRALARI 30 BİN LİRE, ARACI 1 MİLYON LİRA, FAİZ YATIRIM YAPILDIĞI TAKDİRDE 250 BİN LİRE GETİRİSİ VAR.

Ticari taksinin plakasını alıp bayiler aracılığıyla kiralayan kişi ayda 30 bin lira gelir elde ediyor. TLizasyon stratejisi kapsamında taksi plakası yerine 1 ay vadeli 6 milyon lira yatırılması durumunda yıllık yüzde 54 faizle aylık ortalama 250 bin lira net getiri elde edilecek. Taksi kiralamanın aylık ücreti 30 bin lira, araçlar ise 1 milyon lira civarında satılıyor.

Not: Ticari taksi plaka fiyatları konusunda SMS yardımı yapanlar için yatırım kararı vermeden önce şartları, yasal nitelikleri ve kısa sürede yüksek gelir vaadini araştırmalısınız. Yatırım kararı verirken dikkatli olmanız gerekir.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir