Yunus Nadi ile Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te tartışmayla başlayan dostluğu ömür boyu sürdü – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhuriyet gazetesinin tarihi şahsiyetlerinden Abidin Daver, Yunus Nadi'nin vefatından sonra 30 Haziran 1945 tarihli yazısında şöyle yazıyordu: “Atatürk, Çanakkale'de üst üste iki kez İstanbul'u ve vatanı kurtarmadan önce bile Yunus Nadi şuna inanıyordu: Kendisi büyük bir komutandı ve “Her zaman çok şey beklediğini söylerdi” diyen Yunus Nadi, Mustafa Kemal Paşa'ya canı gönülden inandığını ve Türk tarihinde en başından itibaren yeni bir sayfa açacağını söyledi. kurulan “Yenigün” de bu inancı yansıtıyordu.

Peki Yunus Nadi ile Mustafa Kemal Atatürk'ün dostluğu ne zaman başladı? Cumhuriyet Kitapları'ndan çıkan “Kurtuluş Önderi ve Gazeteci”; “Mustafa Kemal ve Yunus Nadi” kitabının yazarı, Dokuz Eylül Atatürk Üniversitesi İlkeler ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Elmacı, “ölümsüz dostluğun” bilinmeyen başlangıcını gazetemize anlattı.

Doç. Dr., ilk olarak Yunus Nadi'nin Atatürk'ün vefatından sonraki 11 Kasım 1938 tarihli yazısına dikkat çekti. Dr. Elmacı, Nadi'nin o yazıda yer alan “Yüzbaşı Mustafa Kemal olarak Selanik'te bulunduğu 1910 yılından bu yana neredeyse 28 yıldır kendisini tanıyorum” sözlerinin, dostluklarının 1910 yılında başladığını gösterdiğini belirtti.

Yunus Nadi ilk kez Mustafa Kemal'i anlatıyor. (1911)

'BUGÜN GAZİ'DEN FARKLI DEĞİLDİ'

Doç. Dr., Yunus Nadi'nin İttihat ve Terakki'nin kendisine verdiği görev nedeniyle kasım ayında İstanbul'dan Selanik'e taşındığını söyledi. Dr. Elmacı, şunları söyledi: “O dönemde İstanbul'da pek çok gazete saray yakınında tahsisler alıp saray lehine yayınlar yaparken, İttihat ve Terakki Cemiyeti de kendi ideolojisini yayacak bir yayın organı olarak Selanik'te Rumeli gazetesini çıkarmaya başlamıştı. Doç. Atatürk'ün başından beri Dr. Elmacı, Yunus Nadi'nin 1927'de yazdığı başyazısında; “O zamanın Gazi'sinden hiçbir farkı yoktu (…) Selanik'te hemen hemen her akşam bir Olympos Gazinosu var. Gazi'nin etrafında giderek genişleyen bir çember oluşturduk ve Milli İşler'i dinledik; o, bugünkü Gazi olan Kolağa Mustafa Kemal'in dilinde hayat bulacağını ilan etti.

Doç. Dr., Atatürk'ü kamuoyuna tanıtan ilk kişinin Yunus Nadi olduğunu söyledi. Dr. Elmacı sözlerini şöyle sürdürdü:

“ASKERLER SİYASETE KARIŞMAMALI”

Yunus Nadi; Ayrıca bir konferans sırasında kendisine yapılan saldırı sırasında tanıştığı Mustafa Kemal Bey'in yüzbaşılığa terfisi nedeniyle Mayıs 1911'de Selanik'te Harp Okulu öğrencileri olarak katıldığı akşam yemeğine de katıldı. Bu toplantıyı o zamanki Rumeli gazetesinde haberleştirdiği gibi, ertesi gün Mustafa Kemal Bey'in askerin siyasete karışmaması yönündeki konuşmasını da kendi gazetesinde ayrıntılı olarak aktarmıştı. Yunus Nadi bununla da yetinmemiş, aynı fikirde olduğu Mustafa Kemal Bey'in konuşmasını ertesi gün paylaşmış; Bunu bir başyazıyla okurlarına duyurdu ve Mustafa Kemal Bey'den ilk kez söz ederek, onun tanınmasını sağladı. Artık “Çanakkale öncesi” denilen kısım ortaya çıkmıştı.

'OSMANLI ORDUSUNUN KULÜBÜ'

Yunus Nadi'nin bu terfisi daha sonra vatanlarının Afrika'daki son topraklarını savunmak için subayların Trablus'a akın etmesiyle devam edecekti. Yunus Nadi; Mayıs 1912'de Şehbal dergisinde Enver Bey'in öne çıktığı fotoğraf serisinde bu subaylardan biri olan Mustafa Kemal Bey'e yer vermiş, hatta yazdığı yazıda Enver Bey'den değil, Mustafa Kemal Bey'den söz ederek, burayı “Osmanlı ordusunun gözbebeği” olarak nitelendirdi.

Rumeli gazetesi 18 Mayıs 1911.

Yunus Nadi başyazısında Mustafa Kemal'den bahsediyor. (1911)

Yenigün 26 Eylül 1918 “M. Kemal kimdir?

10 Ekim 1918 Yenigün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir