Ünlü haber ajansı açıkladı: Türkiye gri listeden çıktı


Haziran ayında yapılacak Mali Eylem Görev Gücü (FATF) toplantısında Türkiye'nin uluslararası mali gözlemcilerin gri listesinden çıkarılması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'yi gri listeden çıkarmak için bir dizi reformu hayata geçirirken, Bakan Şimşek geçen hafta Türkiye'yi listeden çıkarmaya kararlı olduğunu söylemişti.

Türkiye'de ekonomi yönetiminin attığı kararlı adımlar uluslararası düzeyde de karşılık buluyor. Bloomberg'in raporuna göre Türkiye önümüzdeki ay mali gözlemcilerin gri listesinden çıkarılmaya hazırlanıyor. Kaynaklara göre, Paris merkezli Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF) yetkililerinin bu ayın başında Türkiye'ye yaptıkları ziyarette önemli ilerleme kaydedildi. Kaynaklar, 28 Haziran'da Singapur'da yapılacak FATF genel kurulunun son gününde Türkiye'nin gri listeden çıkarılabileceğini bildirdi. Türkiye'nin gri listeden çıkarılabilmesi için FATF üyelerinin önemli bir çoğunluğunun Türkiye lehine oy kullanması gerekiyor.

ŞİMŞEK: TÜRKİYE'Yİ LİSTEDEN ÇIKARMAYA KARARLIYIZ

Uzmanlar bu değişimle birlikte Türkiye'ye yabancı sermaye akışının hızlanacağına inanıyor. Türkiye'nin son dönemde uygulamaya koyduğu ekonomik programla birlikte yabancı yatırımcılar da geri dönmeye başlıyor. Londra'daki Eurasia Group'un Avrupa Direktörü Emre Peker, şunları söyledi: “FATF girişimi tek başına para akışını tetiklemeyecek olsa da, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ortodoks ekonomi politikalarını canlandırma ve Türkiye'yi sağlam bir yatırım haline getirme çabalarına yardımcı olacak. varış noktası.” dedi. Bakan Şimşek geçen hafta Türkiye'yi listeden çıkarmaya kararlı olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'DEN BİR DİZİ REFORM

FATF, Şubat ayındaki son genel kurul toplantısında Türkiye'nin gri listeden çıkma eylem planını büyük ölçüde tamamladığını duyurmuştu. FATF, o dönemde yaptığı açıklamada, bu eylem planının kara para aklama ve terörün finansmanına karşı yaptırımların uygulanmasına ve Türkçe kısaltması MASAK olarak bilinen ulusal mali istihbarat teşkilatının kaynaklarının artırılmasına ilişkin temel reformları içerdiğini belirtmişti. Öte yandan bu ay, FATF'ın yeni teknolojilere ilişkin nihai tavsiyesinin ele alınmasına yardımcı olmak amacıyla kripto para platformlarını düzenleyen bir yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine girdi.

Türkiye 2021'de LİSTEYE EKLENDİ

Türkiye, ilk kez Ekim 2021'de FATF'in artan inceleme altındaki yetki bölgeleri listesine eklendi. Uluslararası Para Fonu'nun 2021 raporuna göre bu durum, ülkeye sermaye girişlerinde önemli bir azalmaya yol açtı. Türkiye şu anda Güney Afrika ile birlikte gri listede yer alan iki G20 ülkesinden biri. Bir diğer önemli bölgesel ekonomi olan Birleşik Arap Emirlikleri ise Şubat ayında listeden çıkarıldı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir