THY'nin yatırım şirketi kurmasına tepki! “Kâr amacı güden bir şirket haline gelen THY bağımsız hareket edemez” – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türk Hava Yolları (THY), yüzde yüz iştiraki olan “THY Yatırım Yönetimi A.Ş.”yi kurma kararı aldı.

THY'den KAP'a yapılan açıklamada, “Yönetim Kurulumuz, kuruluşumuzun ana konusu dışında çeşitli yatırım projelerini yönetmek amacıyla %100 Türk Hava Yolları iştiraki olan “THY Yatırım Yönetimi A.Ş.”'nin kurulmasına karar vermiştir. bir yan kuruluş aracılığıyla.” bilgiler yer aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada şunları söyledi: “THY yönetiminin çıkıp detaylı bir açıklama yapması gerekiyor. THY ve AJet'in sorunları ortadayken tek yatırım şirketine odaklanmak ne kadar doğru? soruyu sordu.

“BURADA KİMLER ÇALIŞACAK”

Karabat, “Türk Hava Yolları ne arıyor?” dedi ve ekledi:

“Anadolu Jet kapatıldı ve onun yerine kurulan AJet'te her gün farklı bir skandal yaşanıyor. Yolcu şikayetleri, gecikmeler ve kötü hizmet artıyor… Ancak THY'nin uçaklarda fahiş fiyat politikası devam ediyor. Özellikle dış hat uçak bileti Fiyatlar makul olmayan yüksek seviyelerde satılıyor. Tüm bunlar olurken THY ne yaptı? Aydınlatma Platformu (KAP), “Yönetim Kurulumuz, şirketimizin ana faaliyet konusu dışındaki çeşitli yatırım projelerini bir iştirak aracılığıyla yönetmeyi hedefliyor.” Tamamı Türk Hava Yolları'na ait olan THY Yatırım Yönetim A.Ş.'nin şirket kurulmasına karar verilmiştir.” Destekçilerinin istihdam üssü haline gelen THY, 2,5 milyar TL gibi dev bütçeli bir şirket kuruyor. Hangi sektörlerde yatırım yapılacak? Enerji, emlak, gıda? Bu sektörlerde kimler istihdam edilecek? Hazır firmalar satın alınacak mı? Bu planlar ne için yapılacak? Yoksa sermaye piyasalarına yönelik tedbirler mi alınacak? özellikle AJet ile ilgili söylentiler… THY ve AJet'in sorunları ortadayken. “Bir yatırım şirketine bahis oynamak ne kadar adil? Sözde özel şirket gibi davranan ama gerçekte özel şirkete dönüşmüş olan THY. Kâr amaçlı, AKP'lileri çalıştıran şirket tek başına hareket edemez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir