SpaceX'in Starfactory tesisi her gün Starship üretecek – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Elon Musk'un SpaceX şirketi, tarihin en büyük ve en güçlü roketi Starship'in testlerine devam ediyor. Şirket şu ana kadar dört test uçuşu gerçekleştirdi. Her test uçuşunda yeni bir kilometre taşına ulaşan şirket, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği dördüncü test uçuşunda ilk kez görev hedeflerine ulaşmayı başardı. Öte yandan SpaceX'in her geçen gün bir yıldız gemisi üretmeyi hedeflediği görülüyor.

HER GÜN YENİ BİR UZAY GEMİSİ ÜRETİLECEK

Donanımhaber'in haberine göre Starship'in ilk etabı Super Heavy'nin Meksika Körfezi'ne yumuşak iniş yapması ve ardından Starship olarak adlandırılan ikinci etabının Hint Okyanusu'na kontrollü iniş gerçekleştirmesi SpaceX için tarihi bir an oldu.

SpaceX şu anda şirketin Güney Teksas'taki Starbase tesisinde inşaatı devam eden yeni üretim tesisi Starfactory üzerinde çalışmaya devam ediyor. Starship'i kullanarak insanlığı gezegenler arası yolculuğa çıkarmayı hedefleyen SpaceX, yeni tesiste her gün yeni bir Starship roketi üretme gibi iddialı bir hedefi olduğunu söyledi.

SpaceX'in Falcon Structures üretim mühendisliği başkanı Jessie Anderson, yaptığı açıklamada, “SpaceX'in Starfactory'si büyümeye devam ederken, Starship'leri inşa ettik ve fırlatmaya veya gelecek uçuşlar için test etmeye hazır hale getirdik” dedi. İnşaatı devam eden tesisin son etabı bu yaz devreye girecek ve bize 9 bin 290 metrekarelik ilave alan sağlayacak” dedi. dedi.

Starbase'in bir parçası olmasının yanı sıra Starfactory, dünyanın tek bir uzay aracına tahsis edilen ilk ticari uzay limanı olacak. Şirketin üst düzey yetkilileri bu tesiste günde bir araç üretmeyi planladıklarını söylüyor. Ancak yetkililer, “Starship V2” versiyonunun yakın zamanda üretim hattından çıkacağını söylüyor. SpaceX CEO'su Elon Musk, X'te Starship'in bu yeni versiyonunun seri üretimi daha kolay olacak şekilde tasarlandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir