New York Fare Krizi – Son Haberler

Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük şehirlerinden biri olan New York, yıllar geçtikçe istikrarlı fare popülasyonu nedeniyle istikrarlı sayıda hastalık vakasına tanık oldu.

Ancak şehrin Sağlık Bakanlığı'na göre, yalnızca 2023 yılında bildirilen 24 vakayla sayı son zamanlarda arttı. Bu, bir yılda kaydedilen en yüksek rakam.

2024 yılında dört ayda altı vaka bildirildi. Şehirde 2001'den 2020'ye kadar yılda üç vaka görüldü. Bu karşılaştırma vakalardaki çarpıcı artışı ortaya koyuyor.


Fareler için doğum kontrolü denemeleri

New York, kemirgen popülasyonuyla mücadele etmek amacıyla fareler için doğum kontrolünü test edecek.

Doğum kontrol hapları en az 10 ilçeyi kapsayan fare kontrol bölgelerine yerleştirilecek.

“Triptolid” adı verilen aktif maddeyi içeren peletler, hem erkek hem de dişi fareleri kısırlaştıracak ve yumurtalık fonksiyonunu ve sperm üretimini etkileyecek.

Bu New York'un doğum kontrolünü ilk denemesi değil. Ancak yılda 15.000 yavru üretme potansiyeline sahip olan fareler her zaman galip gelmiştir.


3,5 milyon dolarlık fare fonu

Göreve geldiğinde farelere savaş ilan eden Belediye Başkanı Eric Adams, kentte artan çöp ve fare sorunuyla mücadele etmek için özel bir birim oluşturarak kent sakinlerinden plastik poşet kullanmamalarını istedi.

Adams açıklamasında “İnsanların noktaları birleştirmesi gerekiyor” dedi. Plastik poşetler kemirgenler anlamına gelir. “Sokaklarımızdan plastik poşetleri kaldırın, farelerin azalması sorununa büyük katkı sağlayacaksınız” dedi.

Şehir ayrıca fare sayısını azaltmaya yönelik bir girişim olan Harlem Fare Azaltma Bölgesi'ne 3,5 milyon dolar yatırım yaptı.

Yetkililer, inşaatın başlamasından bu yana fare seslerinde %20'lik bir azalma yaşandığını kaydetti.


Hastalık farelerden nasıl bulaşır?

Leptospirosis, enfekte hayvanların idrarı yoluyla veya enfekte hayvanların idrarıyla kontamine olmuş su, toprak veya gıdayla temas yoluyla bulaşabilen potansiyel olarak ölümcül bir bakteriyel enfeksiyondur.

Hastalığa yakalanabilecek hayvanlar arasında köpekler, sığırlar, domuzlar ve atlar bulunur.

Hastalığa yakalanan kişilerde ateş, baş ağrısı, titreme, kas ağrısı, kusma, ishal, öksürük, konjonktival sıvı sızıntısı, sarılık ve döküntü gibi belirtiler görülebilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, tedavi edilmezse hastalık böbrek hasarına, menenjite, karaciğer yetmezliğine, nefes alma güçlüklerine ve hatta ölüme neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir