“NATO üyeleri terörle mücadeleye tam destek vermeli”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, iki gün sürecek NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için Brüksel'deki merkezdeydi. Toplantının ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Özellikle ABD'li mevkidaşı Blinken ile çok sayıda görüşmesi oldu.

Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığının altını bir kez daha muhataplarına vurguladı:


“Özellikle terörle mücadelede NATO üyesi ülkelerin Türkiye'ye tam ve koşulsuz destek vermeleri ve terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olmaları gerektiğini; Bazı NATO üyesi ülkelerin, özellikle Suriye'de olduğu gibi, “geçici” kisvesi altında da olsa terör örgütleriyle işbirliği yapmaması gerektiğini vurguladık. Bunun NATO ittifakının ruhuna tamamen aykırı olduğu yönünde görüşümüzü dile getirdik.”


PKK'nın Avrupa'daki provokasyonları

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Türkiye'nin NATO Nezdindeki Daimi Temsilciliği'nde Türk gazetecilerle bir araya geldi.

Terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki saldırıları da gündemdeydi.

Fidan, şunları söyledi: “Onlar için üzücü olan, yıllardır sessiz kaldıkları terör örgütünün kendi sokaklarında terör estirmesidir. Aslında bunu şimdi görmeleri bizim için sürpriz değil. Avrupa'daki yetkililerin giderek daha duyarlı hale geldiğini görüyorum. Bu hoş karşılanan bir konudur. PKK'ya yönelik hoşgörünün giderek azaldığını görüyorum, bu önemli” dedi.


“İttifak ruhuna uygun değil”

Bakan Fidan, karargahta yaptığı görüşmelerde müttefik ülkelere savunma sektöründeki kısıtlamaların da kaldırılması gerektiğini iletti.


“Bildiğiniz gibi savunma sektöründe bazı konularda kısıtlamalar var. Bu konunun ittifak ruhuyla da bağdaşmadığını, bu konudaki kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini ifade ettik. “Bu her zaman üzerinde durduğumuz konulardan biri.”


Türkiye'ye önemli ziyaret

NATO Genel Sekreteri adayı olan eski Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yakında Türkiye'yi ziyaret edecek.

NATO dışişleri bakanlarının 2025 yılındaki resmi olmayan toplantısı da Türkiye'de yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir