Kahvenin yeni bir etkisi keşfedildi: Hareketsiz yaşam tarzını nasıl etkiliyor? – Güncel sağlık haberleri

Jiangsu eyaleti Suzhou'daki Soochow Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 10.639 kişiden elde edilen verileri inceledi.

Independent Türkçe'nin haberine göre veriler, her gün masa başında geçirilen ortalama süre ile tüketilen kahve miktarına ilişkin bilgileri içeriyor.

Hakemli BMC Halk Sağlığı dergisinde yayınlanan çalışma, günde 8 saatten fazla oturmanın, günde 4 saat oturmaya kıyasla özellikle kalp hastalığından ölüm riskini artırdığını ortaya çıkardı.

Öte yandan bu dönemde en çok kahve tüketenlerin ölüm riskinin, en az içenlere göre 1,58 kat daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Araştırmanın yazarı Bingyan Li, sonuçların şaşırtıcı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kahve, dünyada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor. Birçok çalışma, düzenli kahve tüketiminin güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle kronik hastalıklara bağlı hastalık ve ölüm oranlarını azaltabildiğini gösteriyor.”

Bilim insanları, kahvenin neden hareketsiz yaşam tarzının yol açtığı riskleri azalttığını belirleyemedi.

Ancak Şubat ayında İsveçli ve İngiliz araştırmacılar tarafından yayınlanan bir araştırma, kandaki kafeinin tip 2 diyabet veya kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını ortaya çıkardı.

Geçen yıl şubat ayında yayınlanan bir başka çalışmada, kafeinsiz kahvenin aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran ve iltihabı azaltan antioksidanlar açısından da zengin olduğu vurgulanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir