İsrail savunma bakanı ile aşırı sağ maliye bakanı arasında gerginlik artıyor

İsrail Hükümeti Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail Parlamentosu Dışişleri ve Güvenlik Komitesi üyeleriyle görüştü.

Gallant, İsrail'in Gazze'nin güneyinde yaklaşık 1,5 milyon kişinin sığındığı Refah'a yönelik planladığı kara saldırısına ilişkin şunları söyledi: “Hamas dört taburuyla hâlâ Refah'ta. Konuyu yakında ele alacağız.” dedi.

Bakan Gallant, “Askeri operasyonların Gazze'deki İsrailli tutukluların serbest bırakılmasının sağlanmasında temel unsur olduğunu” belirterek, bu operasyonların İsrail'in müzakerelerdeki rolünü güçlendirdiğini söyledi.

Öte yandan kapalı kapılar ardında yapılan toplantıya Gallant'ın aşırı sağ Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'e yönelik açıklamaları da damga vurdu.

Smotrich'in savunma bütçesini denetleyecek bir komite kurulması talebine ve bu konuda Gallant'a yönelik eleştirilerine yanıt veren savunma bakanı, siyasi kontrol girişimlerinin orduya zarar vereceğini savundu.

Ayrıca Maliye Bakanı'nın Başbakan Binyamin Netanyahu'ya orduya yeni F-35 ve F-15 uçağı filoları alımını engelleyeceğini açıklaması da tepkilere neden oluyor.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre Gallant, isim vermeden Smotrich'e atıfta bulunarak şunları söyledi: “Tunus, Libya, Lübnan ve Batı Şeria'da teröristleri kovalarken bana saldıran kişi henüz anaokulundaydı.” dedi.


Smotrich'in cevabının gelmesi uzun sürmedi

Smotrich, sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda Gallant'ın siyasi kontrol girişimlerinin orduya zarar vereceğini söyledi.

Smotrich, 7 Ekim'de Ordunun “korkunç bir şekilde başarısızlığa uğradığını” vurguladı ve Ordunun güçlendirilmesine ilişkin tartışmaların “siyasi” olmadığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir