İsrail, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus için geniş çaplı tahliye emri verdi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İsrail ordusu, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kasabası için geniş çaplı tahliye emri verirken, BM Genel Sekreteri Guterres tahliye kararını eleştirdi ve Filistinlilerin kaçabileceği güvenli bir yer kalmadığını söyledi.

REKLAM

İsrail ordusu Pazartesi günü Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kasabasının büyük bir kısmı için tahliye emri çıkardı. Filistinlileri yerinden etmeye yönelik bu karar, İsrail'in Gazze Şeridi'nin ikinci büyük şehri Han Yunus'a yönelik yeni bir kara operasyonunun işaretiydi.

İsrail ordusunun talimatları, İsrail'in daha önce işgal ettiği Gazze çevresine yönelik saldırılarının nihai hedefinin bu kent olacağını gösteriyor.

Bu yılın başlarında gerçekleşen sürekli saldırıda Han Yunus'un büyük bir kısmı yok edildi. Daha sonra Gazze'nin en güneyindeki Refah kentine sığınan Filistinliler, oradaki bir başka İsrail saldırısından kaçmak için Han Yunus'a döndü.

Pazartesi günkü tahliye emri Han Yunus'un doğu yarısını ve Gazze Şeridi'nin güneydoğu yakasının büyük bölümünü kapsıyor. İsrail ordusu, Gazze'nin dışındaki Han Yunus'tan roket “yayını” atıldığını söyledi.

İsrail, Han Yunus halkına, sağlıksız çadır kentlerle dolu olan ve İsrail ordusu tarafından güvenli bölge olarak belirlenen sahil bölgesi Muwasi'ye taşınmalarını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail'in tahliye emrinin Filistinli siviller için “Gazze'de hiçbir yerin güvenli olmadığını bir kez daha gösterdiğini” söyledi.

Ateşkes çağrısında bulunan Guterres, “Bu durum, Gazze halkının düzenli olarak maruz kaldığı bu ölümcül döngünün bir başka durağıdır” dedi.

Netanyahu: İsrail ordusu ilerleme kaydetti

İsrail ordusu, Han Yunus'taki Hamas güçlerinin imha edildiğini iddia ederek bu yılın başlarında geri çekildi.

Han Yunus bölgesinde artan çatışma, Filistinlilerin halen zorlukla yaşadıkları içme suyuna erişimlerini daha da zorlaştırabilir. İsrail, savaşın başlarında bu bölgenin suyunu kesmiş ve eleştirilerin ardından yeni bir su hattı çekmişti. Olası bir saldırıda bu hattın da kesileceği tahmin ediliyor.

Kerem Şalom yardım kapısının çevresinde güneye doğru Gazze'ye giden ve İsrail'in koruyacağını söylediği bir yardım rotası da bulunuyor.

Geçen hafta ordunun Gazze'nin kuzeyindeki Şicaiye bölgesinden tahliye emri vermesinin ardından bölgede yoğun çatışmalar yaşandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun “Hamas'ı yok etme konusunda ilerleme kaydettiğini” söyledi.

Savaşın başlamasından bu yana Gazze'nin 2,3 milyonluk nüfusu azaldı; birçoğu evlerinden kaçtı ve birçoğu da birçok kez yerinden edildi.

İsrail saldırıları nedeniyle insani yardımların engellenmesi yaygın açlığa neden olsa da bölgede kıtlık endişesi yaratmaya devam ediyor.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

REKLAM

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Netanyahu yönetimine, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurma talimatı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir