İngiltere'nin en zenginlerinden biri olan Hinduja ailesinin dört üyesi, işçilere kötü davranmaktan suçlu bulundu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İngiliz ve İsviçre pasaportu taşıyan Hindistan asıllı iş adamı Prakash Hinduja, eşi, oğlu ve gelini, evlerinde işçilere kötü muamele etmekten suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırıldı.

REKLAM

İsviçre Ceza Mahkemesi Cuma günkü kararında, İngiltere'nin en zenginlerinden biri olan ve göç ettikleri İsviçre'de yaşayan Hinduja ailesinin dört üyesini emek sömürüsü nedeniyle mahkum etti.

Kamal Hinduja, eşi, oğlu ve gelini; İşçilerin pasaportlarına el konulması, işten ayrılmalarının yasaklanması ve onları günde 18 saate kadar çalışmaya zorlamanın da aralarında bulunduğu bir dizi suiistimalden suçlu bulundu.

Savcılar, evde çalışan Hint asıllı işçilerin çok az tatil yaptığını ya da hiç tatil yapmadığını, Hinduja ailesinin ev sahipliği yaptığı etkinliklerde geç saatlere kadar çalıştıklarını, işçilerin bodrumda, bazen de yere serilen şilte üzerinde uyuduklarını ve Kamal Hinduja'nın yarattığını söyledi. evde bir tür “korku iklimi” oluştuğunu iddia ettiler.

Mahkeme, 79 yaşındaki Prakash Hinduja, eşi Kamal, oğlu Ajay ve gelini Namrata'yı 4 ila 4,5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Öte yandan aileye yönelik insan ticareti suçlamaları da mahkeme tarafından reddedildi.

Dosyada, işçilerin çoğunluğunun okuma yazma bilmeyen Hintliler olduğu, ücretlerini İsviçre frangı değil Hindistan rupisi olarak aldıkları, bu paranın İsviçre'den erişimlerinin olmadığı Hint bankalarına yatırıldığı da belirtildi. Çalışanların aylık kazancı 220 ila 400 İsviçre frangı (8.080 ila 14.694 Türk lirası) arasında değişiyordu.

Hinduja ailesini temsil eden avukatlar karara itiraz edeceklerini açıkladılar.

Kamal Hinduja'nın avukatı Robert Assael, mahkemenin insan kaçakçılığı suçlamasıyla sanıklar lehine verdiği karardan memnun olduğunu ancak aynı memnuniyetin hapis cezası için geçerli olmadığını söyledi.

Ailenin neden mahkemeye gelmediğini anlatan avukat, “Müvekkillerimizin sağlık durumu çok kötü, yaşlılar” diyen avukat, anne Kamal Hinduja'nın yoğun bakımda olduğunu ve ailesinin de refakatçi olduğunu belirtti.

Davanın beşinci sanığı olarak bilinen şirketin yöneticisi Najib Ziazi ise 18 ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak resmi X hesabından yaptığı paylaşımda İsviçre Ceza Mahkemesi'nin kararı hakkında yorum yapan Hintli milletvekili Sagarika Ghose, şunları söyledi: “Hindistan'da sahip olmadığımız ama acilen ihtiyacımız olan şey: kanun önünde eşitlik.”

Prakash Hinduja, üç erkek kardeşiyle birlikte bilgi teknolojisi, medya, enerji, emlak ve sağlık gibi sektörlerde faaliyet gösteren bir holdinge liderlik ediyor. Forbes dergisine göre Hinduja ailesinin net serveti yaklaşık 18,6 milyar avro.

2007 yılında benzer suçlamalarla hakim karşısına çıkan Hinduja ailesini endişelendiren diğer konulardan birinin de ayrı bir vergi davası olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir