İngiltere'de yüz binlerce kişi Gazze'de ateşkes için 11. kez yürüdü – Son Dakika Dünya Haberleri

Tarihi Filistin topraklarında İsrail işgaline karşı direnişin sembolü haline gelen 30 Mart Dünya Günü'nün 48'inci yıl dönümünde, başkentteki Russell Meydanı'nda toplanan protestocular, Filistinlilerle birlikte şehrin merkezindeki ünlü Trafalgar Meydanı'na yürüdü. ellerinde bayraklar ve pankartlar.

Protestocular, Gazze'deki soykırıma son verilmesi çağrısında bulundu, İngiliz hükümetini İsrail'e silah sattığı için “soykırıma suç ortağı” olmakla suçladı ve silah ihracatının bir an önce durdurulması çağrısında bulundu.

Filistinli destekçilerin “Gazze'de katliam var”, “Vergilerimiz İsrail'in savaş suçlarını finanse ediyor” ve “Refah'tan elinizi çekin” yazılı pankartlar taşıyan yürüyüşü Trafalgar Meydanı'nda sona erdi.

Acil ateşkes çağrılarıyla gerçekleşen 11. ulusal yürüyüşe Mısırlı-İngiliz aktör Khalid Abdalla, komedyen Alexei Sayle ve Filistinli-İngiliz müzisyen Reem Kelani gibi ünlü isimler de katılarak destek verdi.

Bunun yerine bir grup İsrail yanlısı destekçi, Waterloo Köprüsü yakınlarında bayraklar ve pankartlarla karşı gösteri düzenledi. İngiliz polisi, iki grubun buluştuğu güzergahta yoğun güvenlik önlemi aldı.

Polis, Filistin'e destek yürüyüşüne katılan protestoculardan bazılarını gözaltına aldı.

Yürüyüşe katılan vatandaşlar, Filistinli taraftarların gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir