Gazze'de ateşkes çağrısı yapan İsrailli sanatçı, sergisini Venedik Bienali'nde açmayı reddetti

İsrailli sanatçı, Gazze'de ateşkes ve rehine anlaşması sağlanana kadar sergisini İsrail sergi salonunda açmayı reddetti

REKLAM

Bu yılki Venedik Bienali'nde İsrail'i temsil eden sanatçı ve küratörler, Gazze'de ateşkes sağlanana ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varılana kadar İsrail salonundaki sergiyi açmayacaklarını açıkladılar.

İsrail salonundaki serginin açılışının ertelendiği duyurusunda, “Ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varıldığında sanatçılar ve küratörler sergiyi açacak.” Söylendi.

İngilizce yazılan duyuru, Cumartesi günü başlayacak Bienalin medya ön gösterimlerinin ilk gününde İsrail ulusal pavyonunun penceresine asıldı.

İsrail, 20 Nisan-24 Kasım tarihleri ​​arasında düzenlenecek 60. Venedik Bienali'nin 88 ulusal katılımcısı arasında yer alıyor.

Sergi, sanatçı Ruth Patir tarafından “Anavatan” başlığıyla hazırlandı. Hem Patir hem de Bienal organizatörleri karar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Brezilyalı baş küratörden karara övgü

Ancak çağdaş sanat fuarının ana sergisinin küratörü, Brezilya'daki Sao Paulo Sanat Müzesi'nin sanat direktörü Adriano Pedrosa, kararı övdü ve bunun cesurca olduğunu söyledi.

“Her Yerdeki Yabancılar” başlıklı ana sergisi üç Filistinli sanatçının eserlerini içeren Pedrosa, “Bunun çok akıllıca bir karar olduğunu düşünüyorum çünkü bu spesifik bağlamda bir eseri sunmak çok zor.” dedi. yorum yaptı.

Filistinli sanatçılar Venedik'teki ek etkinliklere katılıyor. Pedrosa'nın verdiği bilgiye göre Filistinli sanatçılardan New York'tan Halid Jarrar vize alamadığı için Venedik'e gidemedi.

İsrail'i bienalden ayrılmaya davet ediyorum

İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano İsrail'in katılımına güçlü desteğini açıkladı. Ancak binlerce sanatçı, küratör ve eleştirmen Bienale açık bir mektup göndererek, İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşını protesto etmek amacıyla İsrail ulusal pavyonunun bu yılki fuardan kaldırılmasını talep etti.

İsrail'in varlığına karşı çıkanların protesto edeceklerini söylediği fuar, alışılmadık derecede yüksek güvenlik önlemleri altında açılacak.

Önceki yıllarda jeopolitik konuların belirleyici olduğu Bienal'e, apartheid döneminde Güney Afrika'nın katılımı engellendi, ardından yasaklandı. Rus sanatçılar, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalini protesto etmek için 2022'deki katılımlarını geri çekti. Bienalde Rusya'nın bu yıl katılım talebinde bulunmadığı açıklandı.

Venedik'teki ulusal pavyonlar ana sergiden bağımsızdır ve her ülke, küratörün vizyonuna uygun veya uymayan kendi sergisine karar verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir