Fransa'da sol ve merkez partiler aşırı sağcı Ulusal Mitinge karşı birleşti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransa'da sol ve merkez partilerin adayları, aşırı sağcı Ulusal Birlik'in genel seçimlerde ezici bir zafer kazanmasını engellemek için yarıştan çekildi.

REKLAM

Fransa'nın merkez ve sol partilerinden adaylar, Marine Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Ralli (RN) partisinin iktidara gelmesini engellemek için birleşti.

Parti başkanı Jordan Bardella'nın liderliğindeki Ulusal Birlik, 30 Haziran'da yapılan genel seçimlerin ilk turunda en çok oyu alan parti oldu. Buna rağmen kendisini Fransa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk aşırı sağ hükümeti haline getirecek kesin zaferi elde edemedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un merkezci Rönesans partisi ve sol görüşlü Yeni Halk Cephesi (NFP) ittifakından çok sayıda bakanın da aralarında bulunduğu adaylar, Rallying National'da rakiplerine karşı başarılı olma olasılığı en yüksek olan adayları desteklemek için yarıştan çekildi.

Le Monde gazetesinin haberine göre, ikinci turda beklenen 218 aday yarıştan çekilirken, bu adaylardan 130'unun soldan, 82'sinin ise Macron'un Hep Birlikte Cumhuriyet İçin (Ensemble) koalisyonundan olduğu belirtildi. .

Yeşiller, Sosyalistler ve Komünistlerle birlikte Yeni Halk Cephesi'nin bir parçası olan aşırı sol parti France Unbowed'dan François Ruffin, “Bugün tek hedefimiz var, Ulusal Lig'in mutlak çoğunluğunu reddetmek.” yorumunu yaptı.

Adayların çekilme kararı Pazar günkü ikinci turun sonucunu önemli ölçüde etkileyebilir.

Ulusal Birliğin en fazla oyu aldığı Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yenilgiye uğrayan Macron'un erken seçim çağrısı yapması Fransız siyasetini kaosa sürükledi.

Fransa İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı sonuçlara göre, geçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerin ilk turunda Ulusal Birlik birinci sıraya yükseldi. Bu, Macron'un erken seçim kararının başarısızlığı olarak yorumlandı.

Parti ilk turda birinci gelse de bu durum, aşırı sağın Fransa Ulusal Meclisi'nin 577 sandalyeli alt meclisinde çoğunluğu elde etmek için yeterli olmayacağını gösterdi.

Macron'un koalisyonu oyların yüzde 21'inden azını aldı. Bu oy oranı, 2022 seçimlerinin eşdeğer aşamasına göre düşük olsa da, son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde elde edilen sonuçtan yüksektir.

Ulusal Birlik parlamentoda salt çoğunluğu elde ederse başbakanı ve kabineyi atama hakkına sahip olacak ancak Macron başkanlığı sürdürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir