Fransa'da erken genel seçimlerin ikinci turunda aşırı sağın mutlak çoğunluğu alması beklenmiyor

Fransa'da erken genel seçimlerin ilk turunda aşırı sağcı RN partisinin ittifakı yaklaşık 10 milyon seçmenin oyunu aldı. Bu sayı geçerli oyların üçte birine tekabül ediyor.

İlk sırada yüzde 33,15 oyla aşırı sağ ittifak, ikinci sırada yüzde 28 oyla sol ve çevreci partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi yer alırken, üçüncü sırada ise “Hep Birlikte” ittifakı yer aldı. Macron'un “Cumhuriyet”. oylar.

İlk tur oylamada seçimlerin ardından belirlenecek 577 sandalyenin 76'sının kazananları belirlendi.

İlk turda seçilen milletvekillerinin 39'u aşırı sağdan, 32'si sol ittifaktan, 2'si Macron ittifakından, geri kalan 3'ü ise merkez sağ cumhuriyetçiler ve diğer sağ partilerden adaydı.

Seçilen isimler arasında 28 Mayıs'ta Ulusal Meclis'te Filistin bayrağını dalgalandırması nedeniyle 15 günlük yasak alan Esnek Olmayan Fransa (LFI) partisinden Sebastien Delogu ve aşırı sağ lider Marine Le Pen de vardı.

Seçimin en büyük kaybedeni Macron'un ilk turda oy oranı yüzde 6,6'ya düşen merkez sağ Cumhuriyetçi Parti ile ittifakı oldu.

2022 yılındaki bir önceki genel seçimle karşılaştırıldığında aşırı sağın oyları 14 puan, sol ittifakın oyları ise 2 puan artarken, Macron ittifakı 6 puan, Cumhuriyetçiler ise 4 puan kaybetti.

Geriye kalan 501 sandalyenin sahipleri ise 7 Temmuz'da yapılacak ülke açısından hayati önem taşıyan genel seçimlerin ikinci turunda belirlenecek. İlk turda oyların en az %12,5'unu alan adaylar ikinci turda yarışabilecek.

Anketler aşırı sağın mutlak çoğunluğa ulaşamayabileceğini gösteriyor

Fransa'daki ikinci tur seçimlerden birkaç gün önce, “Toluna Harris Interactive” araştırma merkezi tarafından Challenges, M6 ve RTL için 3 Temmuz'da gerçekleştirilen yeni anket, aşırı sağ RN ittifakının seçimin gerektirdiği mutlak çoğunluğa ulaşamayabileceğini öngörüyor. 289 koltuk.

Ankete göre ikinci turun sonunda aşırı sağcı RN liderliğindeki ittifak 190'dan 220'ye, Yeni Halk Cephesi 159'dan 183'e, “Cumhuriyet için Hep Birlikte” ittifakı 110'dan sandalye alabildi. 135 sandalyeye kadar. Cumhuriyetçiler ise 30 ila 50 sandalye kazanabilir.

Aynı araştırma firmasının 28 Haziran'daki ilk tur öncesi anketinde bu oranlar, RN için 220 ila 260 sandalye, Yeni Halk Cephesi için 120 ila 150 sandalye ve Macron ittifakı için 80 ila 130 sandalye olarak öngörülmüştü.

Anket sonuçları, aşırı sağla üstü kapalı işbirliği yapan Yeni Halk Cephesi ile Macron'un sol ittifakının ilk turdan sonra yükselişe geçtiğini gösteriyor.

Öte yandan, Ifop-Fiducial şirketinin LCI, Radio Sud ve Le Figaro için 4 Temmuz'da yaptığı anket, RN ittifakının 210'dan 240'a, Yeni Halk Cephesi'nin 170'den 200'e, Macron cephesinin ise 210'dan 200'e çıkacağını gösteriyor. 125 koltuklu 95.

“Mutlak çoğunluğu elde edebilen tek blok aşırı sağdır.”

Radio France'a konuşan Fransa Başbakanı Gabriel Attal, merkez sol ittifaktaki adayların seçim bölgelerindeki aşırı sağ adaya karşı yarıştan çekilmesinin ardından “birçok Fransız seçmenin oylarını aşırı sağı engellemek için kullanması”ndan memnun olmadığını söyledi. 3 aday ikinci tura çıktı ancak bunun bir “sorumluluk” olduğunu söyledi.

Attal, ikinci tura ilişkin şunları söyledi: “Mutlak çoğunluğu elde edebilecek bir blok var, o da aşırı sağ.” dedi.

İkinci turda oyların bölünmesini önlemek için birçok aday yarıştan çekildi

Fransa'da ilk tur sonuçlarına göre, 306 seçim bölgesinden 3 aday ikinci tura çıkarken, diğer partilerden 200'ün üzerinde aday oyların bölünmesini ve aşırı sağın oy kaybetmesini önlemek için seçim yarışından çekilme kararı aldı. avantaj.

Adayların yarışa devam edip etmemeye karar vermeleri için 2 Temmuz akşamına kadar süreleri vardı. İçişleri Bakanlığı'nın son verilerine göre ikinci tura kalan 215 aday, RN'yi engellemek için seçimlere katılmamayı tercih etti.

Fransa'da son 3 seçimde oylarını artırmaya devam eden aşırı sağ RN, 9 Haziran'da yapılan son AP seçimlerinde yüzde 31,4 ile açık farkla ilk sırada yer almış, ardından Başkan Emmanuel Macron parlamentoyu feshederek parlamentoyu toparlamıştı. İlk tur 30 Haziran'da, ikinci tur ise 7 Haziran'da yapılacak. Temmuz ayında erken seçim yapılmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir