Finans IBAN'a ceza vermeye hazırlanıyor


Kazançlarını kayıt altına almayan vergi mükellefleri için yeni bir çalışma başlatıldı. Vergi müfettişleri vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine kredi kartıyla ödeme kabul etmeyen ve IBAN transferi talep edenlere ceza vermeye hazırlanıyor. Sonuç olarak banka hesaplarında çalışan paraların takibini yapan vergi müfettişleri, sürekli olarak farklı kişilerden para transferi alan banka hesap sahipleri hakkında cezai soruşturma başlatacak.

Kredi kartı okuma makineleri (POS makineleri ve damgalama cihazları) sağlayan bankalar ve diğer kurumlar, cihazlarda yapılan satışlara ilişkin bilgileri Maliye Bakanlığı ile paylaşmaktadır. Bu bilgi doğrudan beyanda doğrulanabilir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde hem KDV, hem gelir vergisi hem de kurumlar vergisi kaydedilmektedir. Ancak son dönemde bazı firmaların vergi kaçakçılığı amaçlı makbuz ve fatura düzenlenmemesi için müşterilerinden IBAN üzerinden tahsilat yapmak istedikleri anlaşıldı. Bu durumun hem KDV açısından vergi kaybına, hem de tahsilat açısından gelir ve kurumlar vergisinde kayıplara neden olduğu ileri sürüldü.

GÜZELLİK MERKEZİNİN IBAN'I OLABİLİR

Kaynaklar, bir mal veya hizmet karşılığında IBAN hesabına para gönderen kişilerin yasa dışı faaliyete girmesi durumunda bu hesaba para gönderen herkesin aynı suçla itham edilme riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Örneğin vatandaşın gönderdiği IBAN'ın yasa dışı bahis faaliyetinde bulunan bir güzellik merkezine ait olabileceği vurgulandı. Mali yetkililer vatandaşlara uyarıda bulunarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Aynı zamanda satın alınan mal veya hizmet karşılığında fatura veya makbuz alınmadığında tüketicinin şikayetine esas teşkil edecek bir belge de olmayacaktır”.

MÜŞTERİLER IBAN’A YÖNLENDİRİLİYOR

Kaynaklar, bu durumun başta küçük esnaf olmak üzere tüm sektörlerde yaygın olduğunu vurgulayarak, özellikle hizmet sektöründe stok sorunu olmadığından müşterilerin IBAN üzerinden ödemeye yönlendirildiğini ve tespit edilen rakamın oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

İPTALLE MÜCADELEDE TAKİPTE DEVAM EDİN

Vergi İnceleme Komisyonu, son dönemde kazançları ile giderleri uyumlu olmayan kişilerin analizlerini hızlandırdı. Banka hesap hareketleri, tapu kayıtları ve araç kayıtlarına ilişkin verilere göre, kazançları açısından lüks bir yaşam belirtisi gösterenler ile gerçek kazancını beyan etmeyenler doğrulama kapsamına alınıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in genel yaklaşımının “Vergi kayıp ve kaçakçılığına yol açarak haksız kazanç elde edenleri ve haksız rekabet yaratanları yargılamaya devam edeceğiz” olduğu belirtildi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir