Erkeğe ders: Yerel seçimlerde CHP “cam tavanı yüzde 25 kırdı” ve oyunu 7 puan artırdı – Son Dakika Siyasi Haberler

CHP, sonuçları belirsiz bir ittifak kurmamasına rağmen Ankara ve İstanbul'un da aralarında bulunduğu büyükşehir belediyelerini korudu; Denizli, Manisa, Balıkesir ve Bursa'yı da ekledi. Kontrolündeki il belediyelerini korumayı başaran CHP, yönettiği belediyeler arasına Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar, Zonguldak, Kırıkkale, Bartın, Kastamonu, Amasya, Giresun, Adıyaman ve Kilis'i de ekledi.

HARİTA KIRMIZIYA BOYANDI

Seçim günü, Ankara'da bulunan başkan yardımcılarının oy kullandıktan sonra partiye gelmesiyle CHP Genel Merkezi'nde başladı. CHP lideri Özgür Özel, memleketi Manisa'da oyunu kullandıktan sonra Ankara'ya gelerek ekibiyle birlikte genel merkezde seçimleri takip etti. Genel merkezin bir katı seçim koordinasyonu için ayrıldı. CHP lideri Özel de üst katlara kurulan ekranlardan seçimleri takip etti. Seçim nedeniyle CHP genel merkezine ziyaretçi kabul edilmiyor. Genel merkezin bulunduğu yol araç trafiğine kapatıldı. Sandıklar açıldığında genel merkezde sonuçlar şöyle ifade edildi: “Türkiye, CHP'nin kırmızısını her zamankinden daha fazla gördü”.

TARİHİN İLK SEÇİMİ

CHP lideri Özel'in gece geç saatlerde paylaştığı kesin olmayan bulgulara göre; CHP, 2019 yılında kazandığı İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Antalya, Eskişehir, Mersin, Tekirdağ, Adana ve Aydın büyükşehir belediyelerini elinde tuttu. Bunların yanına CHP lideri Özel'in memleketi Manisa, Denizli, Balıkesir'i de ekledi. ve Bursa'da.

AKP KAYBETTİ

Aynı zamanda 2019'da kazandığı Edirne, Çanakkale, Bolu, Yalova, Kırşehir, Burdur, Sinop, Artvin ve Ardahan belediyelerini de korumayı başardı. İlginçtir ki İYİ Parti ile ittifakın dağılmasının ardından el değiştiren Bilecik CHP'nin koruduğu belediyeler arasındaydı. Parti bunlardan ayrıdır; Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Zonguldak, Kırıkkale, Bartın, Kastamonu, Amasya, Giresun, Adıyaman ve Kilis'te belirsiz sonuçlara göre seçimleri kazandı. Sandıkların yüzde 65'inin açılmasının ardından CHP, Türkiye'de ilk kez AKP'yi geride bırakarak lider partinin yerini aldı.

İL SAYISI 36'YA YÜKSELDİ

Türkiye'de önceki seçimlerde oyların yüzde 30'unu alan CHP, bu oy oranını yaklaşık 7 puan artırdı. CHP, 1989'dan sonra ilk kez Adıyaman'ı, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Afyonkarahisar'ı, 1977'den beri ilk kez Amasya'yı ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez Kırıkkale'yi kazandı. Böylece önceki seçimlerde 21 olan CHP il sayısı 36'ya yükseldi. Karadeniz'de önemli bir başarı elde eden CHP, Ordu ve Trabzon merkez ilçelerini de belediyelerine ekledi. Depremin ardından adaylığı tartışılan Lütfü Savaş'ın yönettiği Hatay'da seçim yarışı kıyasıya sürüyor. CHP burada seçimi az farkla kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir