Ekonomik kriz yaşayan İran halkı İsrail'in misilleme planlarını endişeyle takip ediyor

Savaş gerginlikleri dövize olan talebin artmasına neden olurken, cumartesi günkü saldırıda ulusal para birimi dolar karşısında kısa süreliğine de olsa tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyerek 705 bine geriledi.

REKLAM

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen drone ve füze saldırılarının ardından İsrail'in İran'a misilleme yapma ihtimali, geçen yılki protestoların ardından ekonomik sıkıntının hedefi olan ve sosyal ve siyasi baskıyı artıran İran halkında ciddi endişelere neden oldu.

İranlı siyasi liderler ve askeri komutanlar İsrail'in herhangi bir misillemesine daha sert tepki verecekleri konusunda uyarıda bulunurken, halk bunun hayatlarına ne kadara mal olacağını merak ediyor.

Kuzeydeki Amol şehrinde yaşayan 45 yaşındaki öğretmen Hesam, iki ülke arasında artan gerilimin halk için yalnızca kötü haber olacağını düşünen birçok İran vatandaşından biri.

Reuters'a duygularını dile getiren Hesam, “Ekonomik baskı artacak, güvenliğimiz tehlikeye girecek… Ne pahasına olursa olsun çatışmalardan kaçınmalıyız. Savaş istemiyorum. İki çocuğumu nasıl koruyabilirim? Yeri yok” dedi. güvende olacak.” diyerek görüşlerini özetledi.

Ev hanımı Parvaneh, İsrail saldırısının yıllarca süren yaptırımlar, kötü yönetim ve yolsuzlukla zayıflayan ekonomiye vurulan son darbe olmasından korkuyor.

İran'ın orta kesimindeki Yezd şehrinde yaşayan 37 yaşındaki iki çocuk annesi bir kadın şunları söyledi: “Biz İranlılar yıllardır gereğinden fazlasına katlandık. Savaş yalnızca felaket getirir. Kocam bir işçi. Bizim paramız bile yok. bırakın stoklamayı, temel ihtiyaçları satın almaya yetecek kadar para var” diye korkuyu dile getirdi.

İran'da ekonomik kriz

Orta sınıf ve düşük gelirli İranlılar, yüzde 50'nin üzerindeki enflasyon, artan gıda ve konut fiyatları ve para birimindeki keskin çöküş ile mevcut ekonomik sorunların yükünün önemli bir kısmını omuzlamak zorunda kalıyor.

İran halkının önemli bir kısmı mevcut duruma ilişkin endişelerini açıkça dile getirirken, bazı vatandaşlar ise 1 Nisan'da İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna yönelik saldırısına Tahran'ın misillemede bulunmasından duydukları gururu gizlemiyor.

İran'ın saldırısıyla gurur duyanlar ne diyor?

Tebriz kentindeki bir devlet dairesinde memur olarak çalışan 30 yaşındaki Hüseyin Sabahi, Reuters'e şunları söyledi: “İsrail'e yönelik saldırılardan büyük gurur duyuyorum. Onlar başlattı. Tepki vermek zorundaydık. İsrail hiçbir şey yapamaz.” .” . İran çok güçlü.” Bunu biliyorlar.” Tahran'ın saldırısından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumartesi günkü İran saldırısından kısa bir süre sonra devlet televizyonu, Tahran'ın hamlesini desteklemek amacıyla “İsrail'e Ölüm” ve “Amerika'ya Ölüm” sloganlarının atıldığı, ülkenin birçok şehrinde küçük çaplı gösteriler yayınladı.

“Daha izole olacağız”

Ancak son dönemdeki gerginliklerin ekonomiyi daha da zora sokacağı kesin.

İran'dan canlı veri yayınlayan Bonbast.com'a göre, savaş gerilimleri dövize olan talebin artmasına neden olurken, ulusal para birimi riyal Cumartesi günkü saldırı sırasında kısa süreliğine ABD doları karşısında rekor seviyeye gerileyerek 705.000'e geriledi. borsalar.

İsminin açıklanmasını istemeyen Tahranlı bir iş adamı şunları söyledi: “İnsanlar Pazar gününden beri döviz alıyor. Savaş korkusu nedeniyle işlerimde bir yükseliş var.” Dedi.

İran'da rejim karşıtı gösteriler yeniden başlayacak mı?

İran Devrim Muhafızları istihbarat birimi, İranlı sosyal medya kullanıcılarını İsrail yanlısı paylaşımlara karşı uyaran bir bildiri yayınladı.

Bu arada, İran'ın içindeki ve dışındaki bazı İran rejimi muhalifleri, İsrail'e desteklerini çevrimiçi olarak ifade edecek kadar ileri gittiler.

Rejim karşıtı “ılımlı kamp”a mensup olan ve güvenlik nedenleriyle isminin gizli tutulmasını isteyen emekli bir İranlı yetkili şunları söyledi: “Birçok insan ekonomik zorluklar ve sosyal kısıtlamalardan dolayı hüsrana uğramış durumda… Bir İsrail saldırısı, onların bastırılmış heyecanlarını tetikleyebilir. Öfkeyi artırabilecek ve protestoları canlandırabilecek olan “İhtiyacımız olan son şey, ülkenin yabancı bir düşman tarafından tehdit edilmesidir” dedi.

Yabancı diplomatlar ailelerini ülkelerine geri gönderiyor

Öte yandan bazı Batılı hükümetlerin diplomatların ailelerini tahliye etmeye başlamasıyla ülke genelindeki tedirginlik daha da arttı.

Bu, yaşlı İranlılara 1980'deki Irak işgali veya 1979 devrimindeki huzursuzluk atmosferini hatırlatıyor.

REKLAM

Diğerleri gibi tam adını vermekten kaçınan Tahranlı mühendis Muhammed Rıza şunları söyledi: “Yabancıların İran'dan ayrılması, İsrail'in saldırısına uğrayacağımızın bir işaretidir… Ne kadar izole olursak, o kadar fazla oluruz. mutsuz olacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir