'Doğa için çok önemli bir gün': AB, biyolojik çeşitliliği yeniden canlandırabilecek türünün ilk örneği olan yasayı kabul etti

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Birliği, biyolojik çeşitliliği yeniden canlandırabilecek türünün ilk örneği olan bir doğa restorasyon yasasını kabul etti.

REKLAM

Aylar süren görüşmelerin ardından Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından hazırlanan doğa restorasyonu yasası Pazartesi günü onaylandı.

Türünün ilk örneği olan düzenleme, Avrupa'nın zarar görmüş ekosistemlerini onarmayı ve biyolojik çeşitliliği artırmayı amaçlıyor.

Brüksel bölgesel hükümetinin çevre bakanı Alain Maron yaptığı açıklamada, “Çevremizi korumak için duracak vaktimiz yok.” dedi. “Bugün AB Konseyi, Avrupa'daki doğayı yeniden canlandırmayı, böylece biyolojik çeşitliliği ve Avrupa vatandaşlarının yaşam ortamını korumayı seçiyor.”

Çevre örgütleri yasanın geçişini kutlarken, Doğayı Koruma'dan Noor Yafai de bu günü “doğa için önemli bir gün” olarak nitelendirdi ve bunun “uluslararası iklim ve biyolojik çeşitlilik hedeflerini uygulama çabalarına hayati destek sağlayacağını” söyledi.

Karar hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bu kararın Avrupa'nın iklim hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olabileceğini burada bulabilirsiniz.

Yaban Hayatı Restorasyon Yasası nedir?

Doğa Restorasyon Yasası, 2030 yılına kadar AB'nin kara ve deniz alanlarının en az %20'sini ve 2050 yılına kadar bozulmuş ekosistemlerin tamamını restore etmeyi amaçlıyor.

Kıta düzeyinde türünün ilk kapsamlı kanunu olan Doğa Restorasyon Yasası, üye devletlere %80'i şu anda kötü durumda olan doğal yaşam alanlarını restore etme konusunda bağlayıcı hedefler ve yükümlülükler getiriyor.

Özellikle karbon yakalama ve depolama potansiyeli en yüksek alanlara odaklanan yasanın kapsamı; sulak alanlar, nehirler, ormanlar, çayırlar, kentsel ve deniz ekosistemleri ve bunları içeren türleri içeriyor.

Hedefler arasında su ve havayı temizlemek, mahsulleri tozlaştırmak ve gıda güvenliğini artırmak için doğanın gücünden yararlanmanın yanı sıra biyolojik çeşitliliğin artırılması ve sel gibi doğal afetlerin etkisinin önlenmesi ve azaltılması yer alıyor.

AB'nin biyolojik çeşitlilik stratejisinin bir parçası olarak, Doğa Restorasyon Yasası'nın, Avrupa'nın Paris Anlaşması kapsamındaki küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırma taahhüdünü yerine getirmesine yardımcı olması umut ediliyor.

Kanunla çözülen sorunlar

Doğa Restorasyon Yasası ilk olarak Haziran 2022'de Avrupa Komisyonu tarafından önerildi.

Aynı yılın sonlarında, Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenen BM Biyoçeşitlilik Konferansı COP15'te, ülkelerin 2030 yılına kadar dünyanın bozulmuş ekosistemlerinin %30'unu onarma taahhüdünü “30×30” olarak kabul etmesiyle bu durum ivme kazandı.

Ancak geçen yıl Avrupa Halk Partisi (EPP) de dahil olmak üzere Avrupa genelindeki muhafazakar partilerin tepkisi tasarıyı engelledi. Tasarının Avrupalı ​​çiftçilerin geçim kaynaklarını tehdit edeceğini, gıda üretimini azaltacağını, tedarik zincirlerini bozacağını ve tüketiciler için gıda fiyatlarını artıracağını savundular.

Avrupa Komisyonu, sol gruplar, iklim bilimcileri ve iş dünyası liderleri yasanın Avrupa endüstrisinin uzun vadeli sürdürülebilirliği için gerekli olduğunu savunurken, bazı muhafazakarlar da geçen Temmuz ayında yasanın lehine oy vererek EPP'nin tutumundan koptu. .

Kasım ayında geçici bir anlaşmaya varıldı, ancak bu yılın başlarında çiftçi protestoları Avrupa'yı kasıp kavururken hızla daha fazla muhalefetle karşılaştı.

çiftçi protestoları

Çiftçiler, AB çevre düzenlemelerinin iklim değişikliğinden zaten kötü şekilde etkilenen bir sektöre daha fazla yük getirdiğini söylüyor.

Çiftçiler, çevresel etkilerini azaltırken gıda üretimini artırmalarını gerektiren çelişkili düzenlemelere atıfta bulunarak, yakıt sübvansiyonlarının kaldırılması ve emisyon standartlarının yükseltilmesi nedeniyle yeşil geçişte destek eksikliğinden şikayetçi.

Bu konu Avrupa seçimleri öncesinde önem kazansa da sağın yükselişinde de etkili oldu.

REKLAM

Onay Avrupa için ne anlama geliyor?

AB çevre bakanları arasında bugün yapılan oylamada Finlandiya, Macaristan, İtalya, Hollanda, Polonya ve İsveç yasayı reddederken, Belçika çekimser kaldı. Ancak kendi içinde bölünmüş olan Avusturya son anda lehte oy kullanarak yasanın onaylanması için gereken asgari eşiğin aşılmasını sağladı.

Yeni yasaya göre AB üye ülkeleri, Avrupa'nın en değerli ve tehdit altındaki türleri ve habitatlarını içeren Natura 2000 koruma alanlarının restorasyonuna öncelik verecek.

Yeni düzenlemeye göre, kötü durumda olduğu düşünülen alanların 2030 yılına kadar en az yüzde 30, 2040 yılına kadar yüzde 60 ve 2050 yılına kadar yüzde 90 oranında restore edilmesi gerekecek.

Ayrıca, halihazırda restorasyon tedbirleriyle iyileştirilmiş olan ve turba bataklıkları ve mercan yatakları gibi önemli karasal ve denizel yaşam alanlarına ev sahipliği yapan alanların bozulmasını önlemek için de çaba sarf etmeleri gerekecektir.

Kanun aynı zamanda Avrupa'da azalan polen taşıyıcı popülasyonunun yeniden canlandırılmasına ve bazı kelebek ve kuş türlerinin korunmasına yönelik özel tedbirler de içeriyor.

REKLAM

Yasaya göre, AB ülkelerinin 2030 yılına kadar en az üç milyar yeni ağaç dikilmesine yardım etmesi ve kentsel yeşil alan ve ağaç örtüsünde net bir kayıp olmamasını sağlaması gerekiyor.

Sivil toplum kuruluşu (STK) Fern'in Avrupa orman kampanyacısı Siim Kuresoo, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu, Avrupa'nın nesli tükenmekte olan ormanlarını restore etme mücadelesinde belirleyici bir an… Ormanlar, ormansızlaşma, biyoenerji talebi ve orman yangınları nedeniyle zarar görüyor. ve zararlılar.” “Farklı yönlerden saldırılar yapılıyor” dedi.

“Bu yasa, umutsuzca ihtiyaç duyulan kaynakları ve enerjiyi Avrupa çapında doğanın restorasyonuna yönlendirmek için hayati bir çerçeve sağlıyor” diye ekledi.

Ayrıca, su bağlantısını iyileştirmek amacıyla nehirlerdeki yapay engeller kaldırılacak ve 10 yıl sonuna kadar 25.000 km nehrin serbest akış koşullarına döndürülmesi hedeflenecek.

The Nature Conservancy'den Yafai, bunun aynı zamanda hem kamu hem de özel sektörde “doğaya ve biyolojik çeşitliliğe önemli yatırımların önünü açma” potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

REKLAM

Yeşil ışık yakılan düzenleme, Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girecek ve tüm üye ülkelerde doğrudan geçerli olacak.

Etkileri 2033 yılında Komisyon tarafından incelenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir