“Dinim iyi olmama yardım eder”

Rusya'nın başkenti Moskova'da “Crocus City Hall” konser salonunda düzenlenen terör saldırısında 100'den fazla kişiyi kurtaran 15 yaşındaki Müslüman genç İslam Halilov, bulunduğu konser salonunda terör saldırısı sırasında yaşadıklarını anlattı. 22 Mart akşamı vestiyer görevlisi olarak çalıştı.

Saldırı gününün normal bir iş günü olarak başladığını belirten Halilov, çalışmalarını her zamanki gibi konser salonunun vestiyerinde yürüttüğünü ve konsere gelen izleyicilere hizmet verdiğini söyledi.

Teröristlerin, saat 20.00'de konserin başlama zili çaldığında salonda saldırıya başladığını iddia eden Halilov, şöyle konuştu: “Önce birinci kattan tuhaf sesler duydum. Alt kattaki vestiyerde çalışıyordum. Hepsi “İlk başta bir grup sarhoşun gürültü yaptığını ya da yürüyen merdivenlerde sorun olduğunu düşündüm. Sonra insanlar paniğe kapıldı.” “Binada merdivenlere ve yürüyen merdivenlere doğru farklı yönlere dağılmaya başladıklarında terör saldırısının başladığını anladım.” dedi.


“Terör saldırısına karşı tahliye eğitimi aldık”

Tahliye planına göre net bir şekilde hareket ederek insanları yakındaki Crocus Expo Sergi binasına yönlendirmeye başladığını kaydeden Halilov, yakın zamanda bu tür durumlarda nasıl davranılması gerektiği konusunda eğitim aldıklarını söyledi.

Khalilov, “Eğitim, 8 Mart'ta konser salonları da dahil olmak üzere terör saldırısı olasılığına ilişkin bilgilerin yayılmasının ardından gerçekleştirildi. Bu nedenle yönetim bizi hazırlamaya karar verdi. Yani genel olarak hazırdık” dedi. dedi.


“Tahliye sırasında insanlar talimatlarımı dinledi”

Bu tür durumlarda öncelikle paniğe kapılmamak, kendini toparlamak ve kontrol etmek gerektiğini anlatan Halilov, her şeyin hızlı, net ve otomatik olarak yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Halilov sözlerini şöyle sürdürdü:


“Çünkü o an hayatınızı kaybedebilirsiniz ve tahliye edilmesi gereken yüzlerce insanın hayatı size bağlı. İlk yaptığım şey insanların dikkatini çekmek oldu, salon çalışanı gibi görünüyordum, üniforma giyiyordum, ve birçok kişi de beni gardıropta gördü.


İnsanlar bilinçli ya da bilinçsiz olarak onlara yardım edebileceğimi fark ettiler ve hemen talimatlarımı dinlemeye başladılar. Daha sonra tahliye planına göre hareket ettim, kimseyi kaybetmemek için durumu kontrol altında tutmak, herkesi her şeyin yolunda olduğuna inandırmak için hangi yöne gideceğim konusunda talimatlar verdim ve arkadan yürüdüm.


Birinin uzaklaştığını görsem, peşinden geri dönerdim. Binanın içinde olduğumuz sürece tekrar içeri girmek mümkündü. Biz gittikten sonra güvenlik kimsenin geri dönmesine izin vermedi.


“Tüm bunlar o kadar korkutucuydu ki, özellikle insanlarla dolu bir kalabalığın içindeyken, öldürmek için ateş açacaklarını düşündüm.”

Halilov, polise haber verilmemesi nedeniyle güvenlik güçlerinin 40 dakika sonra salona geldiğini söyledi.


“İftar sırasında dinç ve enerji doluydum”

Terör saldırısının akşam 20.00 sıralarında başlamasının kendisine kısmen fayda sağladığını söyleyen İslam Halilov, Ramazan ayı boyunca oruç tuttuğunu, akşam 19.00 civarında iftar yediğini, bu nedenle kendisini dinç ve enerjik hissettiğini vurguladı. Halilov şunları söyledi: “Tanrı beni kurtardı. Onun sayesinde evime sağ salim döndüm.” dedi.

Saldırının ardından psikolojik durumunu anlatan Halilov, kendisini aşağı yukarı normal hissettiğini ve insanlarla sohbet etmenin kendisine yardımcı olduğunu söyledi. Halilov, doğal olarak saldırının sonuçlarının kendisini kötü hissettirdiğini ve olayın sıcaklığının etkisini biraz kaybettiğini ifade etti.


“Dinim iyi olmama yardım eder”

Her şeyin yavaş yavaş düzeldiğini ve bir psikoloğun yardımına ihtiyacı olmadığını belirten Halilov, “Dinimin faydası oluyor. Geceleri dua ve zikir okuyorum. Bu da rahat uyumamı sağlıyor.” dedi.

Pazartesi günü okula döndükten sonra önemli kişilerden ödüller aldığını anlatan Halilov, herkesin kendisini çok sıcak karşıladığını ve kendisine bir kahraman olduğunu söylediğini söyledi. Halilov, tüm bu çabaların nedeninin ailesinden ve yetiştirilme tarzından kaynaklandığını vurguladı.


Baba Halilov: Oğlum 12 yaşından beri yarı zamanlı çalışıyor

İslam'ın babası Bakhtiyar Halilov da 22 Mart akşamı oğlunun aniden kendisini aradığını ve kendisine terör saldırısı düzenlendiğini söylediğini iddia etti.

Bakhtiyar Halilov, İslam'ın güvende olduğunu söylediğini ve 100'den fazla kişiyi tahliye ettiğini, oğlunun bu süre zarfında bazı videolar çektiğini belirtti. Halilov, eve döndükten sonra oğluyla birlikte kucaklaşıp dua ettiklerini söyledi.

Kendisinin Özbek, eşinin ise Kırgız olduğu bilgisini paylaşan Bahtiyar Halilov, Rusya, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan'da yaşadıkları için 15 yaşına kadar İslam'ın birçok okul değiştirdiğini söyledi.

Oğlu İslam'ın futbol oynadığını ve profesyonel futbola girmek istediğini belirten Halilov, şöyle konuştu:


“(İslam) 12 yaşından beri okula gidiyor, eğitim görüyor ve yarı zamanlı çalışıyor. En azından bir kişinin hayatını kurtarabildiği için oğlumla gurur duyuyorum. Bizim dinimiz İslam'dır. Bu yüzden ilk arkadaşımı aradım. Oğlum İslam. Ben çocuklarıma her zaman söylüyorum, insanlara yardım et” dersem bu sana geri dönecektir. Onları her zaman motive ediyorum, yalan söylemiyorum, aldatmıyorum, dürüst olun çünkü dinimiz saflığı sever. Bunu (saldırıyı) yapanlar teröristtir, dinleri yoktur. İslam bize bunu öğretmiyor. İslam çok güzel ve güzel bir dindir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir