BtcTurk hacklendi. AVAX ve LUNC'un düşüşü saldırıyla ilgili olabilir mi?

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradığını duyurdu. 22 Haziran Cumartesi günü gerçekleşen siber saldırı sırasında çalınan kripto para miktarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Açıklamada 10 kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki bazı bakiyelerin etkilendiği belirtildi.

Açıklamada, “Varlıkların çoğunluğunun saklandığı soğuk cüzdanlarımızın güvende olduğu” ve “BtcTurk'ün mali gücünün bu saldırıdan etkilenen tutarların çok üzerinde olduğu, kullanıcı varlıklarının bu kayıplardan etkilenmeyeceği” vurgulandı.

Yerel kripto para borsası, yaptığı açıklamada çalınan kripto paraların miktarı veya türüne ilişkin bilgiye yer vermedi.

BtcTurk'ten yapılan başka bir açıklamada ise, “Kripto para yatırma ve çekme işlemlerinin açılması için ilgili ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Gerekli tüm güvenlik kontrolleri ve prosedürleri tamamlandıktan sonra kripto para yatırma ve çekme işlemlerinin açılması bekleniyor. Bu işlemlerin yaklaşık altı saat sürmesi bekleniyor. Türk Lirası para yatırma ve çekme işlemleri kesintisiz olarak devam etmektedir. Mevcut durumu bilgilerinize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz.”

AVAX'ın %10 Düşüşünün Nedeni BtcTurk Saldırısı mı?

Öte yandan “kripto para dedektifi” olarak bilinen blockchain analisti ZachXBT, BtcTurk siber saldırısına ilişkin bir iddiada bulundu. ZachXBT, aynı gün yapılan 54 milyon dolarlık AVAX transferinin saldırıyla bağlantılı olabileceğini söyledi. Aynı şekilde AVAX'ın 22 Haziran Cumartesi günkü %10'luk düşüşü de söz konusu siber saldırıyla bağlantılıydı. THORChain aracılığıyla bağlanan Coinbase, Binance ve Gate borsalarındaki cüzdanlara gönderilen 54,2 milyon dolar değerindeki 1,96 milyon AVAX transferine dikkat çekildi. Söz konusu cüzdanların BtcTurk ile doğrudan bir ilişkisi olup olmadığı bilinmezken ZachXBT, düşüş ile transfer arasındaki süreye dikkat çekti. AVAX bu yazının yazıldığı sırada 25,72 dolardan işlem görüyor.

Bir diğer açıklama ise LUNC ile ilgili

Portföy verileri baz alınarak yapılan iddialara bir açıklama daha eklendi. Astronomical isimli hesapta ayrıca Terra Classic Foundation hesabında yayınlanan gönderide, 22 Haziran günü sabah saat 11 civarında 6,3 milyar LUNC'nin yakıldığı belirtiliyor. Bu yazının yazıldığı sırada LUNC 0,00007865 $ karşılığında el değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir