BM: İsrail'in Han Yunus'u tahliye etme çağrısı son derece endişe verici

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR)-Filistin saldırılarına ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Binlerce kişinin Han Yunus'tan tahliye edilmesinin istenmesinden son derece kaygılıyız. “Bu muhtemelen kitlesel yer değiştirmeye, acıya ve aile ayrılığına yol açacak.” ifadelerine yer verildi.

Bu durumun, nüfusun gıda, su, barınma ve diğer temel ihtiyaçlarda ciddi kıtlıkla karşı karşıya olduğu bir dönemde meydana geldiği vurgulandı.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada

Kentin doğusundaki Filistinliler, İsrail ordusunun çağrılmasından saatler sonra El Mevasi bölgesine göç etmek zorunda kaldı.

Refah'ın batısında yer alan ve yerleşim yeri olmayan El-Mevasi çoğunlukla açık arazilere sahiptir.

Altyapı, kanalizasyon, elektrik hatları, iletişim ağları ve internetin de bulunmadığı bölgede yerinden edilen Filistinliler çok zor şartlarda yaşamaya çalışıyor. Evlerini terk ederek bu bölgeye sığınan insanlar su, gıda, temizlik ve sağlık hizmetlerinden büyük mahrumiyetler yaşıyor.

İsrail'in Gazze'deki katliamında son durum

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in 269 gün boyunca Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin çeşitli yerlerinde 2 “katliam” gerçekleştirdiği ve bu saldırılarda 23 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 91 Filistinlinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 900'e, yaralı sayısının ise 87 bin 60'a çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu, ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil savunma yetkililerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

İsrail gözaltı merkezinde Filistinlilere insanlık dışı muamele

7 Ekim'den sonra Filistinlilere yönelik gözaltı ve gözaltı sayılarında ciddi artış dikkat çekerken, cezaevleri ve gözaltı merkezlerindeki insanlık dışı muamele de dikkat çekiyor.

New York Times (NYT) gazetesi, İsrail'de Sde Teima adlı askeri gözaltı merkezinde tutulan binlerce Filistinlinin insanlık dışı muameleye maruz kaldığını gösteren bulgulara yer verdi.

NYT özel haberinde, Sde Teima'da gözaltına alınan Gazzelilerin, gözleri bağlı ve kelepçeli olarak açık bir alanda günde 18 saate kadar sessizce yerde oturtulduğu belirtildi.

Üsse getirilen Filistinlilerin 3 aya kadar gözaltı merkezinde tutulduğu, sorgulamalar sırasında çok sayıda kişinin insanlık dışı muamele ve işkenceye maruz kaldığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir